Ze všech antimalarik zakoupených nedávno výzkumným týmem z Oxfordské univerzity v jihovýchodní části Asie bylo přes 50 procent falešných. Padělají se prý ale například i antibiotika, léky na tuberkulózu či vakcíny proti meningitidě.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že asi jedna pětina z přibližně miliónu obětí malárie ročně by mohla být zachráněna, pokud by všechny léky proti této chorobě byly originální a správně podávané. "Dopad na životy lidí skrývajících se za těmito čísly je zničující," prohlásil člen organizace Howard Zucker.

Většina falešných léků má původ v Číně

Jedna z charitativních organizací prý nedávno nakoupila v Barmě 100 000 tablet a následně zjistila, že všechny jsou zcela bezcenné.

Paul Newton z Oxfordské univerzity tvrdí, že padělky "se nevyrábějí v něčí kuchyni". "Jsou vyráběny na průmyslové úrovni," dodává. Podle expertů má většina padělků původ v Číně. Ta tento měsíc oznámila, že prošetřuje, zda bývalý šéf úřadu pro potravinářství a lékařství Zeng Čaoju nebral za úřední schvalování nových léků úplatky. Šéf úřadu byl odvolán v roce 2005 poté, co na následky užití léků, které jeho úřad povolil, zemřely desítky Číňanů, včetně dětí.

"Ten problém je prostě tak obrovský, že jej nezastaví žádné množství opatření," řekl David Fernyhough, odborník na padělávání a pracovník hongkongské pobočky společnosti Hill & Associates. Podle něj operují distribuční sítě na stejném principu jako staré heroinové dodavatelské sítě, jen s rizikem nižších pokut.

Daniel Chow, expert na čínské padělávání a profesor práva na Státní univerzitě Ohio tvrdí že čínské úřady jsou schopny tvrdě zakročit proti těm, jejichž konání ohrožuje zdraví a životy čínských občanů, ale jsou více laxní k výrobcům léků určených pro vývoz.

Napodobeniny jsou velmi zdařilé

Newtonův tým poukazuje na to, že napodobeniny léků a tablet byly velice zdařilé - balení, tvar i ochranné hologramy, vše bylo téměř nerozeznatelné od originálu. V případě jednoho léku nechybělo na přebalu ani tajné logo X-52, které odhalí jen ultrafialové záření.

Ale k nejzávažnějším závěrům se dospělo při testování samotných tablet. Některé obsahovaly jen neškodnou křídu, škrob či mouku, další ale obsahovaly látky zastoupené v takovém poměru, aby měl pacient pocit, že pilulka zabírá. Některá antimalarika obsahovala látku, která horečku načas zmírní, ale virus nezneškodní docela. Obsah jednoho z prášků byl dokonce potenciálně smrtelně nebezpečný pro alergiky.

Na trhu s falešnými léky se točí stamilióny dolarů

Agentura EFE nedávno napsala, že například v Indii se na trhu s falešnými léky točí stamilióny dolarů. Podle údajů EFE je asi 20 procent léků, které se prodávají v druhé nejlidnatější zemi světa, falešných. Asociace indické obchodní a průmyslové komory (ASSOCHAM) vypočítala, že jen za loňský rok obchod s falešnými léčivy vynesl v Indii kolem 700 miliónů eur (přes 19,6 miliardy Kč).

Problém s falešnými léky je sice největší v Asii, ale rapidně narůstá také v Africe. V září 2006 odhalily nigérijské úřady na lodi vezoucí peněženky a dámské kabelky falešné léky proti malárii a na krevní tlak v hodnotě 25 000 amerických dolarů (přes půl miliónu Kč).