"Povedlo se nám dosáhnout dohody v jistých otázkách. Na některá další témata v rámci celkových jednání máme stále různé názory, takže se je pokusíme vyřešit," řekl v pátek Kim Kje-kwan po schůzce s Hillem.

"Je složité, když se snažíte hovořit o slovech na papíře, o nichž se musíte přesvědčit, že jim stejně rozumí i ten druhý," uvedl Hill a dodal: "Jsem opatrně optimistický, již 18 měsíců jsme se nikam neposunuli, proto nyní tak urgentně potřebujeme dohodu." Postoje delegací k návrhu dohody se prý mnohdy diametrálně rozcházejí.

S KLDR a USA jednají též Rusko, Japonsko, Čína a Jižní Korea

Na jednáních o severokorejském jaderném programu a amerických sankcích jsou přítomni také delegáti Ruska, Japonska, Číny a Jižní Koreje. Poslední kolo jednání, které se uskutečnilo za přítomnosti zástupců všech zemí v prosinci, skončilo bez úspěchu.

Nová jednání navazují na lednové třídenní bilaterální rozhovory KLDR s USA v Berlíně. [celá zpráva] I tehdy se rozhovorů účastnili za USA emisař Christopher Hill a Kim Kje-kwan za KLDR. Kim Kje-kwan po jednáních potvrdil, že se obě země přiblížily dohodě. Ve čtvrtek pak řekl: "Jsme připraveni realizovat plán, který by vyjasnil podmínky zastavení jaderného posilování korejského poloostrova."

Návrh konečné dohody ve čtvrtek předložila Čína. Ačkoliv její obsah nebyl zveřejněn, předpokládá se, že obsahuje výzvu k zastavení severokorejského jaderného programu výměnou za nespecifikovanou pomoc Američanů v oblasti energetiky.

Severní Korea již v minulosti slibovala ukončit program

V září 2005 Severní Korea slíbila, že se vzdá svého jaderného projektu, pokud dostane hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky, tento slib se však nikdy nezačal realizovat. Pchjongjang naopak v říjnu loňského roku uskutečnil svůj první test jaderné zbraně. [celá zpráva]

Prosincová jednání zkrachovala kvůli finančním sankcí USA vůči Severní Koreji. [celá zpráva] Washington sankce odůvodňuje tím, že severokorejská vláda je podle něj zapletena do padělání amerických dolarů a praní špinavých peněz.