List Washington Post uvedl s odvoláním na americké vládní představitele, že v pondělí byl podniknut další útok bitevního stroje AC-130 na jih Somálska. Pentagon po váhání útoku přiznal. Cíl však není známý. Podle jednoho činitele Pentagonu jím byl blíže neupřesněný představitel Svazu islámských soudů, druhý zdroj za terč označil "agenta al-Kajdá".

Před dvěma týdny stejný stroj útočil na členy al-Kajdá, kteří se měli podílet na útocích na americká velvyslanectví na východě Afriky. [celá zpráva] Ohlášená smrt strůjců útoků se nakonec nepotvrdila. [celá zpráva]  Podle některých zpráv somálským vládním vojákům podporovaným etiopskými silami pomáhají od 8. ledna Američané, Etiopie to však popírá. Pobřeží země střeží americké lodě. [celá zpráva]

Novinky s použitím Profimedia

Útok na Mogadišu

Ve středu se letiště v Mogadišu stalo terčem minometného útoku, při němž byli zraněni čtyři lidé, jeden vážně. Útok byl podniknut krátce před příletem delegace OSN den poté, co se z letiště stáhlo 200 etiopských vojáků, kteří se vracejí do své vlasti.

K útoku se nikdo nepřihlásil, ale podle vlády je v hlavním somálském městě stále přítomno na 3500 bojovníků Svazu islámských soudů, který loni zemi ovládal, ale na konci roku jej vytlačila etiopská armáda.

Etiopie se snaží stáhnout své vojáky ze země co nejrychleji, i když termín stažení dosud neuvedla. Zatím přitom není jasné, které všechny státy přispějí do několikatisícových sil Africké unie, které mají Habešany vystřídat a zabránit tomu, aby se země zmocnili islamisté nebo si ji rozdělily znepřátelené klany.

Etiopský premiér Meles Zenavi se pokusil obavy vyvrátit: "Stáhneme vojáky ve třech fázích, poslední fáze bude v době rozmístění jednotek AU." Druhý muž al-Kajdá Ajmán Zavhrí už oznámil, že etiopští vojáci budou poraženi. [celá zpráva]