Bývalý diktátor žije od svého svržení v roce 1991 v zimbabwském exilu pod ochranou prezidenta Roberta Mugabeho, jenž Mengistua do vlasti jako svého oficiálního hosta nevydá.

"Navzdory soudnímu rozhodnutí Etiopie zůstává stále soudruh Mengistu zvláštním hostem zimbabwské vlády," řekl prozatímní ministr informací Paul Mangwana.

Mengistu byl už v prosinci 2006 uznán vinným ze zločinů proti lidskosti, z genocidy a vražd tisíců lidí během své sedmnáctileté vlády.

Odhaduje se, že do roku 1991, kdy byla v Etiopii u moci jeho vojenská vláda, bylo popraveno 50.000 až 200.000 osob a další asi milión zemřel hlady. Svědci před soudem mimo jiné vypovídali, že když si přišli do márnic pro těla svých příbuzných zabitých Mengistuovým režimem, museli zaplatit za kulky, jimiž byli zastřeleni. Jeden ze svědků vypověděl, že voják, který zabil jeho otce, mu poté uřízl hlavu a nabídl ji do dražby na trhu.

V rámci procesu bylo souzeno kromě Mengistua 73 dalších představitelů. Ve vězení skončily čtyři desítky z nich, 27 dalších bylo souzeno v nepřítomnosti a několik v průběhu procesu zemřelo.

Ačkoliv to v některých případech hrozilo, soudní tribunál v Addis Abebě nakonec nevynesl žádný trest smrti "vzhledem k věku obviněných a jejich zdravotnímu stavu".

"Soud rozhodl, že vynesení trestu smrti starým a nemocným lidem by nemuselo být vnímáno jako prosazení práva, ale vendetta,"uvedl tribunál v Addis Abebě.

Rozsudek ale vyvolal v Etiopii kritické reakce. "Jako křesťan mu odpouštím, ale jako Etiopan a oběť něgušova hrůzného režimu nikdy nezapomenu," říká Mulugeta Asrat, jehož otec patřil k vysokým vojenským důstojníkům zavražděným za Mengistuova režimu. "Dnešní rozsudek je výsměchem spravedlnosti".