Čtrnáctiletý chlapec z města Tangerang, který podlehl nemoci v Indonésii, byl od 1. ledna hospitalizován s příznaky ptačí chřipky. Nákazu o několik dní později potvrdily testy. Chlapec se zřejmě nakazil od kachen, s nimiž byl předtím ve styku.

Indonésie je ptačí chřipkou nejvíce postižena ze všech zemí na světě. [celá zpráva] Připadá na ni více než třetina všech obětí. Nemoc si v ve světě vyžádala 157 lidských životů.

Na rozdíl od Vietnamu se v zemi nedaří nákazu zvládnout, protože nepřistoupila k masivnímu vybíjení drůbeže. Vláda totiž nemá na kompenzace zemědělcům, kteří jsou na chovu drůbeže závislí. Drůbež se běžně chová i na dvorcích městských domů.

Indonésie sice ohlásila, že chce nemoc do konce letošního roku vymýtit, ale odborníci pochybují, že by se jí to povedlo.

Nakažený Číňan se uzdravil

První případ nemoci u člověka ohlásila po půl roce také Čína. Virem H5N1 se v prosinci nakazil sedmatřicetiletý rolník z východočínské provincie Ťiang-su. Podařilo se ho vyléčit a v sobotu mohl opustit nemocnici. Nákazu virem H5N1 v pondělí potvrdilo čínské středisko pro kontrolu a prevenci epidemií.

Na případu je zvláštní, že v oblasti, kde muž žije, nebylo zjištěno žádné ohnisko nemoci. Muž byl hospitalizován 10. prosince s horečnatým zápalem plic. Panují obavy, že případnou nákazu u ptáků by se nepodařilo zjistit, protože Čína přistoupila k vakcinaci drůbeže.

Muž se stal 22. Číňanem, který se nakazil ptačí chřipkou. V Číně nemoci dosud podlehlo 14 osob. Ve světě se virem nakazili 264 lidé pocházející z deseti zemí.