"Je v našem zájmu, aby žádný z vůdců Svazu islámských vůdců, který je napojen na síť teroristické organizace al-Kajdá, nemohl ze Somálska uprchnout", potvrdil rozmístění námořních sil u somálského pobřeží mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack.

Také Keňa zmobilizovala své síly a těžkou techniku na hranicích se sousedním Somálskem. Keňský ministr zahraničí Raphael Tuju nejprve prohlásil hranice se Somálskem za uzavřené, vládní mluvčí Alfred Mutua ale později jeho prohlášení poupravil a potvrdil, že Keňa bude i nadále přijímat ze Somálska utečence, kteří průkazně nemají s rebelujícími milicemi nic společného.

Novinky.cz s použitím Profimedia (krynek)

Mluvčí keňské vlády popřel nařčení humanitárních organizací, že 600 somálských uprchlíků, mezi nimiž byly převážně ženy a děti, bylo deportováno z utečeneckého tábora zpět za hranice. "Všichni, kteří přecházejí hranice jako uprchlíci, jsou sváženi do tábora spravovaného Organizací spojených národů," řekl Mutua.

Radikální milice Svazu islámských soudů během roku 2006 ovládly většinu území země. [celá zpráva] Slabá prozatímní vláda za podpory etiopských vojsk je ale do začátku ledna vytlačila ze všech velkých měst. [celá zpráva]  

Vývoj konfliktu