Hlavní obsah

Policie na severu Anglie pátrá po zlodějích, kteří v Newcastlu ukradli zlatou medaili Nobelovy ceny za mír z roku 1934 i spoustu dalších velice unikátních pamětihodností v odhadované celkové hodnotě 150 000 liber (asi 4,5 miliónu korun).

Zloději ukradli medaili Nobelovy ceny za mír

Ukradená Nobelova cena byla udělena v roce 1934 britskému ministru Arthuru Hendersonovi za úsilí o mezinárodní odzbrojení.

K loupeži došlo v noci z 1. na 2. dubna, ve středu policisté vyzvali veřejnost k pomoci při vystopování "krajně vzácného, rozpoznatelného a historicky významného ocenění".

Nejde o první případ svého druhu. Například v roce 2004 byla v Indii ukradena Nobelova cena za literaturu, udělená v roce 1913 básníkovi Rabíndranáthu Thákurovi. Ve Spojených státech byla v roce 2007 údajně ukradena a zase nalezena Nobelova cena za fyziku, kterou v roce 1939 získal profesor Ernest Lawrence za vynález cyklotronu.

V New Yorku se má 10. dubna dražit Nobelova cena za lékařství, kterou v roce 1962 dostal britský vědec Francis Crick za odhalení struktury DNA, nositelky dědičných informací. Vyvolávací cena byla stanovena na čtvrt miliónu dolarů (asi pět miliónů korun), ale aukční síň čeká, že dražba zlaté medaile a diplomu vynese až půl milionu dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků