Hlavní obsah
Julian Assange Foto: Pool, Reuters

Zatykač na Assangeho platí, zakladatel WikiLeaks musí zůstat na ambasádě

Švédský soud potvrdil platnost evropského zatykače na australského whistleblowera Juliana Assangeho. Úřady skandinávské země chtějí zakladatele WikiLeaks vyslechnout kvůli podezření ze znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2010. Assange obvinění odmítá s tím, že jsou vykonstruovaná za účelem jeho vydání do USA.

Julian Assange Foto: Pool, Reuters
Zatykač na Assangeho platí, zakladatel WikiLeaks musí zůstat na ambasádě

„Okresní soud dospěl k závěru, že stále existuje odůvodněné podezření, že se Julian Assange dopustil znásilnění a několika méně závažných přečinů, a že riziko, že by uprchl nebo se jinak vyhnul stíhání či trestu, stále existuje,“ cituje agentura Reuters z rozsudku švédského soudu.

Australský hacker prostřednictvím organizace WikiLeaks zveřejnil stovky tisíc tajných dokumentů americké administrativy a od června roku 2012 se ukrývá na londýnském velvyslanectví Ekvádoru. [celá zpráva]

V USA mu hrozí trest smrti

Čtyřiačtyřicetiletého Australana ve Švédsku v roce 2010 obvinily ze sexuálních deliktů dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Na jednu měl vyvíjet sexuální nátlak, druhou měl znásilnit ve spánku. [celá zpráva]

Julian Assange ale tvrdí, že se ničeho takového nedopustil. Jde prý o trik, jak ho dostat do Spojených států, kde mu hrozí trest smrti.

Související témata:

Julian Assange

Foto: ČTK/AP

Komise pro lidská práva při Radě OSN v únoru uvedla, že Británie a Švédsko Assange zadržují svévolně a Australan by měl být osvobozen a odškodněn. Nebylo mu to však nic platné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků