Hlavní obsah
Bývalý polský prezident Lech Walesa Foto: Kacper Pempel, Reuters

Walesa se má omluvit Kaczyńskemu. Označil ho za strůjce katastrofy ve Smolensku

Bývalý polský prezident Lech Walesa se musí někdejšímu premiérovi Jaroslawu Kaczyńskému omluvit za své výroky o letecké katastrofě z dubna 2010. Ve čtvrtek o tom podle polských médií rozhodl soud v severopolském Gdaňsku. Walesa nicméně nemusí zaplatit 30 tisíc zlotých (asi 181 140 korun) na dobročinné účely, jak požadoval Kaczyński. Rozsudek ovšem ještě není pravomocný.

Bývalý polský prezident Lech Walesa Foto: Kacper Pempel, Reuters
Walesa se má omluvit Kaczyńskemu. Označil ho za strůjce katastrofy ve Smolensku

Walesa uvedl, že Jaroslaw Kaczyński, „hnaný falešnou statečností” při letu polské delegace do Smolenska na západě Ruska „vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010”. Tu nepřežil nikdo z 96 cestujících na palubě, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, bratra-dvojčete Jaroslawa Kaczyńského.

Předseda polské strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Walesa se má podle rozsudku omluvit také za to, že i o Lechovi Kaczyńském na facebooku psal, že nutil posádku letadla přistát ve Smolensku přes nepřízeň počasí. „Těmito slovy jsem urazil city pana Jaroslawa Kaczyńského, spojované s osobou jeho bratra,” citovala soudkyně Weronika Klawonnová, jak má znít část Walesovy omluvy. Tu mu nařídila zveřejnit na jeho facebookovém profilu, v rádiu a v jednom z polských týdeníků.

Ani šéf vládního národně konzervativního Práva a spravedlnosti Kaczyński, ani exprezident Walesa k soudu nepřišli. Walesa a bratři Kaczyńští spolu kdysi spolupracovali v protikomunistickém hnutí Solidarita, pak se však jejich názory rozešly a stali se z nich zarytí nepřátelé. Když se minulý měsíc Walesa s Jaroslawem Kaczyńským setkali u soudu, nazvali vzájemně svou někdejší spolupráci „svou největší chybou a omylem”.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků