Hlavní obsah
Polský prezident Andrzej Duda Foto: Aleksandra Szmigiel, Reuters

Výsledek prezidentských voleb v Polsku platí, Duda může složit slib

Polský nejvyšší soud v pondělí potvrdil, že nedávné prezidentské volby jsou platné. Otevřel tak cestu k tomu, aby prezident Andrzej Duda, který v nich svůj post obhájil, složil tento pátek přísahu před oběma komorami parlamentu. Duda je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Polský prezident Andrzej Duda Foto: Aleksandra Szmigiel, Reuters
Výsledek prezidentských voleb v Polsku platí, Duda může složit slib

Nejvyšší soud dostal asi 5800 stížností od voličů i štábu Dudova protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Ten se ohrazoval proti chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něho za veřejné peníze připravovala volební materiály Andrzeje Dudy. Volební tým Trzaskowského poukazoval na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně ve prospěch Dudy. Informoval i o údajných trestných činech provázejících volby, například ničení volebních lístků, uvedl portál onet.pl. Podle soudců tým Trzaskowského nedodal nutné důkazy týkající se času a míst, kde se údajně takové incidenty staly.

Celkem nejvyšší soud jako oprávněné uznal asi 90 stížností. Důvody, kvůli kterým je lidé podávali, ale podle něho neměly dopad na výsledek hlasování.

Ve druhém kole prezidentských voleb konaném 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů, Trzaskowski 48,97 procenta. Poláci o nové hlavě státu původně měli rozhodovat už v květnu, hlasování bylo odloženo kvůli pandemii covidu-19 i zmatkům ohledně toho, jak se vůbec má uskutečnit. Jeho první kolo bylo 28. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků