Hlavní obsah
Účastníci proruské demonstrace v Charkově. Foto: Reuters

Východ Ukrajiny čelí demonstracím, Rusko chce upevnit své pozice

Na východě Ukrajiny tamní proruští radikálové avizují nové demonstrace proti prozápadnímu režimu v Kyjevě, včetně blokády hranic u města Mariupol u Azovského moře. V Moskvě by naopak měli jednat diplomaté v rámci schůzky ministrů zahraničí postsovětského Společenství nezávislých států (SNS).

Účastníci proruské demonstrace v Charkově. Foto: Reuters
Východ Ukrajiny čelí demonstracím, Rusko chce upevnit své pozice

Kyjev sice po anexi Krymu ohlásil, že tuto organizaci opouští, protože se SNS navzdory hlásaným principům nepostavila na obranu územní celistvosti Ukrajiny, ruští diplomaté nicméně podle agentur počítají s účastí zástupců Kyjeva.

Vzájemné vztahy se ve čtvrtek ještě více vyhrotily poté, co Kyjev obvinil ruskou tajnou službu z podílu na střelbě do protivládních demonstrantů. [celá zpráva] Vzápětí ruská média ohlásila zatčení údajných ukrajinských záškodníků, chystajících teroristické akce v Rusku. [celá zpráva]

V rámci moskevské schůzky má šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov také jednat se svou moldavskou kolegyní Natalií Ghermanovou, patrně o Podněstří, ovládaném ruskými separatisty už od rozpadu Sovětského svazu. I to žádá připojení k Rusku, jako obyvatelé Krymu.

Foto: Právo

Jakkoli ani Moskva nezávislost Podněstří neuznala, ruský prezident Vladimir Putin v pondělním telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou podle Kremlu prohlásil, že je nezbytné zrušit faktickou blokádu tohoto regionu a hledat „spravedlivé a komplexní” řešení podněsterského problému.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků