Hlavní obsah
Josef Fritzl si u soudu zakrývá tvář. Foto: Reuters

Video s výpovědí Elizabeth Fritzlové trvá 11 hodin

V úterý bude pokračovat proces s Josefem Fritzlem nadále za zavřenými dveřmi, bude se pokračovat v promítání videozáznamu výpovědi jeho dcery Elisabeth, kterou 24 let věznil ve sklepení svého domu a v incestním vztahu s ní zplodil sedm dětí. Je jedinou svědkyní v procesu, který by podle soudu mohl skončit už ve čtvrtek a ne až v pátek, jak se plánovalo.

Josef Fritzl si u soudu zakrývá tvář. Foto: Reuters
Video s výpovědí Elizabeth Fritzlové trvá 11 hodin

„Zítřejší celý den bude pokračovat opět s vyloučením veřejnosti, jak to bude ve středu, vám budu moci říci v 16 hodin zítra," řekl místopředseda Zemského soudu v Sankt Pöltenu Franz Cutka.

Žádné podrobnosti z přelíčení neuvedl, sám se ho neúčastnil. A i kdyby v soudní síni byl, fakt, že se koná proces s vyloučením veřejnosti, mu podle jeho slov neumožňuje nic říkat o dění v  síni. Dodal, že pokud mu mezi rozhovory pro novináře vybude čas, podívá se do síně.

Pondělní odpolední tisková konference trvala asi půl hodiny a novináři se během ní nic zvláštního nedozvěděli. Zpochybňovali, proč byla vůbec svolána, když aktéři nemohou nic říci. Nejkonkrétnější informací bylo, co má Fritzl k obědu a večeři.

BEZ KOMENTÁŘE: Fritzl přichází k soudu, v Rakousku začal proces století

 

Cutka uvedl, že video s výpovědí Elisabeth má jedenáct hodin. Promítá se v částech a po každé části je obviněný otázán, aby se k výpovědi dcery vyjádřil.

Prokurátor Gerhard Sedlacek a mluvčí prokuratury v dolnorakouském St. Pöltenu Franz Cutka.
FOTO: ČTK/AP

Elisabeth je jedinou svědkyní před soudem. „Nemáme žádné další žádosti o další svědky. Ostatní příbuzní s výjimkou dcery využili svého práva nevypovídat,“ řekl Cutka a dodal, že nevypovídat se rozhodla jeho manželka a další příbuzní.

 

Fritzl poobědval karbenátek a povečeří párek

Cutka také uvedl maximální tresty za jednotlivé činy, z nichž je obžalován. Za vraždu dítěte, které zahynulo po porodu a jehož tělíčko Fritzl spálil v kotli, by dostal doživotí, za zotročování 20 let, za znásilnění pak 15 let. Fritzl částečně vinu přiznal, popřel však vraždu a zotročování. Cutka však uvedl, že je možné, že Fritzl skončí v psychiatrické léčebně. Zmínil, že propuštěn může být nejprve poté, co si odpyká půlku trestu.

Josef Fritzl u soudu

Foto: Reuters

Josef Fritzl u soudu
FOTO: Reuters

Podle Cutky by to mohlo znamenat, že neexistují přitěžující okolnosti. Cutka nebyl schopen ani říci, zda už v úterý budou vypovídat znalci. Závisí to na rychlosti dopoledního jednání, kdy Fritzl reaguje na promítané video.

„Státní zastupitelství si nechalo vypracovat čtyři znalecké posudky, zatím není jisté, zda budeme všechny čtyři předčítat. Záleží na tom, jak dalece se obžalovaný přizná,“ uvedl Cutka. Jeden je psychiatrický, jeden je neonatologický, jeden technický a jeden elektromechanický o otevírání dveří do sklepa.

Vězeňská stráž také uvedla na dotaz novinářů, že Fritzl měl v poledne sojový karbanátek s bramborovou kaší a večer bude mít frankfurtský párek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků