Hlavní obsah

Na severu Ruska se v noci na úterý zřítilo letadlo soukromé společnosti RusAir s 52 lidmi na palubě. Většina z nich pád na silnici poblíž obytné čtvrti nepřežila. Stroj se po přistání rozlomil a vzplál.

V Rusku se zřítilo letadlo, 44 lidí zemřelo

"Trosky leží všude. Jako zázrakem nebyl zraněn nikdo z okolních budov," citovala agentura DPA jednoho ze záchranářů. Stroj zastavil jen několik metrů od obytných domů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Trosky letadla po pádu v Rusku

Video: Reuters

Letadlo typu Tupolev Tu-134 se 43 cestujícími a devíti členy posádky havarovalo krátce před půlnocí místního času přibližně kilometr od přistávací dráhy letiště ve městě Petrozavodsk, které leží asi 400 kilometrů severovýchodně od Petrohradu. Při přistání se stroj letící z Moskvy rozlomil a vzplál.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Pád letadla přežilo osm lidí, bojují o život v nemocnici

Video: Reuters

Osm lidí nehodu přežilo, mezi nimi matka s dvěma dětmi. Utrpěli těžká zranění a mnozí byli v kritickém stavu převezeni nejprve do místní nemocnice a následně transportováni do Moskvy.

Většina pasažérů pocházela z Ruska, na palubě ale byl též Švéd, Nizozemec a dva Ukrajinci. O život přišlo rovněž prakticky celé vedení firmy Gidropress, ruského výrobce systémů pro jaderné reaktory, a několik dalších manažerů z oboru, kteří se v Petrozavodsku měli zúčastnit konference o jaderném strojírenství. Cesta letounem Tu-134 byla poslední i pro ruského fotbalového rozhodčího Vladimira Pettaje, který byl od loňského roku mezinárodním sudím FIFA.

Letadlo po pádu vzplálo.

Foto: Reuters

Agentura AP uvedla, že se letadlo snažilo nouzově přistát na silnici. Stroj v měl husté mlze měl zpřetrhat dálkové vedení a na přistávací ploše vyřadil z provozu naváděcí světla.

Náměstek předsedy ruské vlády Ivanov po příletu na místo novinářům řekl, že příčinou katastrofy byla chyba pilota v nepříznivých meteorologických podmínkách. Elektrické vedení bylo poškozeno až při samotné havárii.

"Pilot v husté mlze do poslední chvíle vizuálně hledal přistávací plochu, ale nenašel ji. Tak se stalo, co se stalo," řekl Ivanov. "Neštěstí bohužel připomíná katastrofu polského letounu u Smolenska," dodal s odkazem na neštěstí polského vládního letounu, při němž loni v dubnu u západoruského Smolenska zahynuli členové polské vládní delegace v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků