Hlavní obsah
Demonstranti v Paříži. Foto: Benoit Tessier, Reuters

V protestech žlutých vest se projevuje antisemitismus

Antisemitismus se stále výrazněji projevuje v protestech žlutých vest. Upozornil na to izraelský server YNet. Při protestech se objevil transparent, že francouzský prezident Emmanuel Macron je loutkou židovského kapitálu.

Demonstranti v Paříži. Foto: Benoit Tessier, Reuters
V protestech žlutých vest se projevuje antisemitismus

U dálnice A6 z Paříže do Marseille se objevil velký transparent, že „Macron je děvka Židů.“

Protižidovské výpady se v souvislosti s protesty objevily i na sociálních sítích. V jednom říká muž v masce: „Byli to bohatí Židé, kteří dovedli Macrona k moci, aby mohl být jejich loutkou a oni tahali za drátky. Židé jsou zodpovědní za snížení daní bohatým a za celou finanční situaci.“

Bývalý investiční bankéř Macron se ještě v lůně socialistické strany stavěl proti drakonické milionářské dani ve výši 75 procent, kterou zavedl prezident Francoise Hollande.

V dalším videu aktivista žlutých vest vyzývá k demonstraci u rozsvěcení chanukových svící: „Židé slaví, zatímco Francouzi nemají co jíst“. Podobně se také vyjádřil francouzský hudebník Stephane Blet, který žije v Istanbulu a je znám svými rasistickými postoji. Demonstrací se také účastní populární komik Dieudonné M´bala M´bala, který je znám svým antisemitismem.

Synagogy nechali raději zavřené

Během posledních protestů byly z bezpečnostních důvodů zavřeny synagogy.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner už po prvním týdnu protestů upozorňoval, že se k demonstracím připojili jak příznivci ultralevice, tak i ultrapravice. Když byl demonstrantům zakázán přístup na třídu Champs Élysées, zastala se jich šéfka populistického Národní sdružení Marine Le Penová. Národní sdružení vzniklo z bývalé ultrapravicové antisemitské národní fronty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků