Hlavní obsah

V okolí Janova vyhlásili na jeden rok výjimečný stav

Italský premiér Giuseppe Conte ve středu v Ligurii vyhlásil dvanáctiměsíční výjimečný stav. Reagoval tak na úterní zřícení dálničního mostu v Janově, při kterém přišlo o život 42 lidí. Výjimečný stav znamená, že pro zvýšení bezpečnosti, či kvůli nutnosti rychlého zásahu, jsou omezena práva jednotlivců. Premiér také mluvil o tom, že se pokusí zbavit firmu, která most provozovala, koncese.

V okolí Janova vyhlásili na jeden rok výjimečný stav

"Zahájíme proces vedoucí ke zrušení koncese firmě Autostrade per l'Italia. Nemůžeme čekat na justici," řekl italský ministerský předseda na tiskové konferenci po mimořádné schůzi s ministry.

Italská vláda má za to, že k neštěstí došlo proto, že most nebyl řádně udržován. Nařídila proto prověřit i další mosty a žádá rezignaci vedení společnosti Autostrade per l'Italia. Správce mostu věří, že bude schopen dokázat dodržování závazků z koncese. Údržba prý splňovala ty nejlepší mezinárodní standardy a byla prováděna pravidelně.

Firma je největším provozovatelem dálnic v zemi, spadají pod ni například obě hlavní tepny vedoucí ze severu na jih země.

Torzo mostu v Janově

Foto: Nicola Marfisi, ČTK/AP

Po odebrání licence už ve středu volal italský ministr dopravy Danilo Toninelli. Autostrade per l'Italia podle italského kabinetu nedostála svým závazkům vyplývajícím ze smlouvy o provozování Morandiho mostu.

Zřícený most v Janově

Foto: David Ryneš, Novinky

Toninelli také mluvil o pokutě, která by mohla dosáhnout až 150 miliónů eur (3,9 miliardy korun). Vedení firmy pochybení odmítá a rezignovat nechce.

Animace pádu mostu v Janově

Video: Reuters/Novinky

Kromě výjimečného stavu ohlásil premiér také den státního smutku, který "bude korespondovat se dnem pohřebních obřadů pro zesnulé".

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Noční záběry z dronu na spadlý dálniční most v Janově

Video: AP

Výjimečný stav Itálie vyhlásila v posledních letech několikrát, většinou šlo o vyhlášení během přírodních katastrof, například po zemětřesení v roce 2016 nebo během katastrofálních povodní v roce 2000. Vyhlášení výjimečného stavu umožňuje bezpečnostním složkách rychlejší zásah.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků