Hlavní obsah
Na tomto zařízení hlasují čeští poslanci. Foto: Lukáš Táborský, Právo

V italském parlamentu chtějí při hlasování snímat otisk prstu

Vedení italské poslanecké sněmovny se rozhodlo učinit přítrž velmi rozšířenému nešvaru, kdy někteří zákonodárci hlasují za nepřítomné kolegy. Říká se jim „pianisté“ - jednou rukou stisknou tlačítko na vlastní lavici zatímco druhou tlačítko souseda, který si místo plnění poslaneckých povinností třeba vyřizuje soukromé věci.

Na tomto zařízení hlasují čeští poslanci. Foto: Lukáš Táborský, Právo
V italském parlamentu chtějí při hlasování snímat otisk prstu

Někteří „obětavci“ prý stihnou oběhnout až sedm lavic. Zamezit by tomu mělo nové hlasovací zařízení, které bude testovat otisk prstu poslance.

Příští týden má však sněmovna spustit nové hlasovací zařízení, které bude poslance identifikovat na základě otisku prstu. Stiskne-li jej nesprávná ruka, hlas nebude započítán. Na 400 zákonodárců 630členné dolní komory se s chystaným opatřením smířilo a otisky v digitální podobě odevzdali. Zbývající více než dvě stovky to ale odmítly.

Zatím marně se je vedení sněmovny snaží přesvědčit tím, že jim slíbilo delší přestávky na kávu. Někteří si stěžují, že „budou muset trávit v parlamentu příliš mnoho času“. Jiní v novém zařízení spatřují nepřípustný zásah do soukromí. „Tato metoda snižuje důstojnost zástupců lidu,“ prohlásil poslanec Paolo Guzzanti.

Šéf sněmovny Gianfranco Fini ale na inovaci trvá. Nové zařízení podle něj posílí transparentnost hlasování a pomůže odbourat „nemorální chování“ zákonodárců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků