Hlavní obsah
Demonstrace na podporu Středoevropské univerzity Foto: Bernadett Szabo, Reuters

V Budapešti tisíce lidí demonstrovaly na podporu Sorosovy univerzity

Tisíce lidí se v sobotu zapojily do studentského protestu v Budapešti, během kterého jeho účastníci požadovali, aby ve městě zůstala Středoevropská univerzita (CEU) založená americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem. Demonstranti zároveň vyzývali k ochraně akademických svobod. Univerzita nedávno oznámila, že pokud se jí do 1. prosince nedostane ze strany maďarské vlády garancí ohledně akademické svobody, přesune své působení do Vídně.

Demonstrace na podporu Středoevropské univerzity Foto: Bernadett Szabo, Reuters
V Budapešti tisíce lidí demonstrovaly na podporu Sorosovy univerzity

Vláda v Budapešti obviňuje CEU, jednu z nejlépe hodnocených univerzit v Maďarsku, že v zemi nepůsobí v souladu s platnými předpisy.

CEU sídlí v Budapešti, ale původně byla akreditována v americkém státě New York. Loni přijatá úprava maďarského školského zákona, očividně namířená právě proti Středoevropské univerzitě, zrušila povolení k činnosti registrovaným zahraničním vysokým školám, které nevyučují ve svých domovských zemích. CEU už nově stanovené podmínky splnila, maďarská vláda s ní však zatím nepodepsala smlouvu, díky níž by vysoká škola mohla v Budapešti i nadále působit.

Demonstrace na podporu Středoevropské univerzity v Budapešti

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Protest se uskutečnil u Korvínovy univerzity v Budapešti. Jak účastníci demonstrace uvedli, hodnoty, jako jsou svobodné myšlenky a otevřená debata (které vždy prosazovala i univerzita CEU), je třeba bránit. „CEU reprezentuje svobodné vzdělání a rozmanitost. Už mám dost toho, co se tady děje,” citovala agentura Reuters jednu z účastnic demonstrace, 63letou důchodkyni Mariu Palmaiovou.

Orbán mohl díky Sorosovi studovat v zahraničí

Maďarský premiér Viktor Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele a výpady proti němu jsou jedním z jeho častých témat. Kvůli represivnímu tlaku ze strany současné maďarské vlády z Budapešti odešla už Sorosova nadace Open Society Foundation (OSF).

Maďarský premiér Viktor Orbán

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Orbán přitom koncem 80. let studoval v Británii díky stipendiu od Sorosovy nadace. Nyní Sorose pravidelně obviňuje z toho, že stojí za plánem zaplavit Evropu miliony migrantů, a zničit tak evropskou civilizaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků