Hlavní obsah

Berlínské ulice v neděli zaplnily tisíce příznivců a odpůrců opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD). Zastánci AfD zamířili k Braniborské bráně pod heslem Za lepší Německo. Odpůrci, jichž přišlo asi 20 000, je označovali za nové nacisty, kteří nemají dostat prostor. Do akce bylo nasazeno asi 2000 policistů.

V Berlíně pochodovali příznivci i odpůrci AfD

Pochod několika tisíc stoupenců AfD začal před hlavním nádražím, odkud zamířili k Braniborské bráně. Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se koná pod hesly „Za svobodu a demokracii” a „Budoucnost Německa”. Její organizátoři původně počítali až s 10 000 účastníky, dnes ale počet demonstrantů odhadli na 5000. List Der Tagesspiegel a další média uvádějí, že do pochodu se zapojilo kolem 2000 lidí.

"Vláda islámu v Německu je vládou zla," řekla směrem k protestujícím ještě před zahájením pochodu poslankyně AfD Beatrix von Storchová.

Zastánci AfD se sešli před nádražím. Dali najevo odpor islámu.

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

U Braniborské brány vystoupilo s projevy vedení strany v čele s předsedy Jörgem Meuthenem a Alexanderem Gaulandem. Jeden z demonstrantů vylezl na sloup s reproduktory a odpojil je, uvedl týdeník Der Spiegel. Jinak ale policisté obě skupiny odkázali oddělit.

Do akcí namířených proti pochodu AfD se přitom zapojily tisíce lidí, možná až 20 000. Registrováno bylo 13 protidemonstrací.

Pochod zastánců AfD

Foto: Nietfeld Kay, ČTK

Hesla proti AfD byla vyvěšena také na lodích plujících po řece.

Odpůrci AfD na jedné z lodí

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Odpůrci také přijeli s mobilním sound systémem, kde hrálo techno připomínající slavnou Love Parade. Před vozem byl transparentem Žádný taneční parket pro nacisty a Pryč s AfD.

Pochod odpůrců AfD

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Větší rozruch než berlínské pochody však vyvolalo řádění fotbalových fanoušků v Mannheimu a v Chotěbuzi, kteří odpalovali pyrotechniku a zapalovali dýmovnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků