Hlavní obsah
Pravoslavný duchovní odevzdává hlas během ukrajinských prezidentských voleb v Kyjevě Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Ukrajina volí prezidenta, mnoho voličů žádá změnu

Na Ukrajině v neděli začalo druhé kolo prezidentských voleb. Více než 30 milionů oprávněných voličů má na výběr mezi dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem (53) a nováčkem v politice, bavičem Volodymyrem Zelenským (41), kterému průzkumy předpovídají jasné vítězství. I v prvním kole před třemi týdny získal bezmála dvakrát více hlasů než obhájce mandátu.

Pravoslavný duchovní odevzdává hlas během ukrajinských prezidentských voleb v Kyjevě Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Ukrajina volí prezidenta, mnoho voličů žádá změnu

Zelenyskyj si již v televizním seriálu zahrál učitele, kterého kritika všudypřítomné korupce vynesla do křesla hlavy státu, a i v kampani vsadil na kritiku poměrů.

Porošenko, který si nadělal jmění v cukrovinkách jako „čokoládový král”, se při obhajobě mandátu musel potýkat s únavou veřejnosti z věčného utahování opasků i nekončícího konfliktu s proruskými separatisty na východě země s 13 000 mrtvými. V závěru kampaně zdůrazňoval nezkušenost svého oponenta v podmínkách, kdy země čelí hrozbě Ruska.

Lidé volají po změně

Favoritovi přívrženci převažovali i mezi voliči, kteří hned krátce po zahájení voleb přišli do jedné volební místnosti v centru Kyjeva.

„Máme velkou šanci na změnu, která musí přijít,” řekl šedesátník Ihor. V prvém kole před třemi týdny hlasoval pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou a v druhém přišel, aby podpořil odpůrce stávajícího prezidenta. Sám prý má po 45 letech v práci slušný důchod, ale jeho žena je na tom stejně jako mnoho dalších ukrajinských penzistek: její důchod činí přibližně 1500 hřiven (asi 1270 korun) a zhruba stejnou částku si přivydělává.

Favorit ukrajinských prezidentských voleb, bavič Volodymyr Zelenyskyj

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

„Potřebujeme prezidenta, který nebude krást,” říká jednadvacetiletý Dmytro v narážce na aféru okolo rozkrádání při zbrojních zakázkách, do které jsou údajně zapleteni spolupracovníci současné hlavy státu. Dmytro se loučí pozdravem „na shledanou” - chystá se na studia v Česku, a tak se učí česky.

„Všichni jsme pro Zelenského. Je to člověk z nové generace, je to šance na změny k lepšímu,” zní z hloučku, který hlasoval společně: dvou žen doprovázejících k volební urně zrakově postiženého muže.

Volička Porošenka: Nejsem dobrodruh

„Jasně, že bude změna, ale k horšímu,” znechuceně poznamenává padesátník, který nechce nic víc říct.

„Mám ráda Ukrajinu a nejsem dobrodruh,” vysvětluje šedesátnice Julija, proč hlasovala pro dosavadního šéfa státu. Porošenko se podle ní sice dopustil chyb, ale věří, že se poučí. „Rok jsem nebyla na Ukrajině a vidím tu změny k lepšímu, hlavně v lidech. Je skvělé, že si můžeme svobodně zvolit svého prezidenta,” dodává.

Dosavadní ukrajinský prezident Petro Porošenko, který chce ve volbách obhájit post, při zpěvu národní hymny

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Účast v dopoledních hodinách je podle tajemnice místní volební komise mírně vyšší než při prvním kole v poslední březnový den, kdy k urnám přišly skoro dvě třetiny oprávněných voličů. Předseda komise říká, že zatím se vše odehrává hladce, a doufá, že do půlnoci by mohly být všechny hlasy sečteny.

Jasno o výsledku hlasování by ale mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ. Podle agentury Interfax-Ukrajina se chystají hned tři povolební odhady výsledků - kromě sdružení Národní exit poll 2019, sdružujícího hlavní sociologická střediska, mají odhady dalších agentur zveřejnit televize 1 1 a 112.

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do 30 dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději 3. června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků