Hlavní obsah
Loď ukrajinského námořnictva. Ilustrační foto Foto: Reuters

Ukrajina pošle do Azovského moře další vojenské lodě

Ukrajina neupustí od svých plánů vyslat do Azovského moře svá vojenská plavidla, navzdory nedávnému incidentu s Ruskem v Kerčském průlivu. V rozhovoru pro BBC to řekl šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov. Opačný postup by podle něj byl „faktickou legalizací krymské okupace”.

Loď ukrajinského námořnictva. Ilustrační foto Foto: Reuters
Ukrajina pošle do Azovského moře další vojenské lodě

Ruské vojenské lodi minulý měsíc v Kerčském průlivu zadržely tři ukrajinská plavidla a internovaly 24 členů jejich posádek. [celá zpráva] Námořníci byli později převezeni do moskevské vazební věznice o obviněni ze záměrného porušení ruských hranic. [celá zpráva] Kyjev incident považuje za ruskou provokaci.

"Ruská agrese nezastaví naše plány umístit v Azovském moři flotilu vojenských lodí," řekl Turčynov. "Kdybychom ustoupili, Rusko by fakticky splnilo svůj cíl, zavedlo by svévolně nové námořní hranice a legalizovalo svou okupaci Krymského poloostrova," řekl ukrajinský politik.

Turčynov neupřesnil, kdy a v jakém počtu se ukrajinské lodi do Azovského moře vydají. Řekl, že Kyjev na palubu přizve zástupce Severoatlantické aliance a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby se sami přesvědčili, že Ukrajina pravidla plavby dodržuje.

Agentura Interfax oznámila, že do ukrajinské Oděsy dorazila výzvědná loď HMS Echo britského královského námořnictva. Jejím cílem je podle Kyjeva "zajistit volnou námořní plavbu". Na návštěvě v oděském přístavu má být loď do konce týdne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků