Hlavní obsah
Salah Abdeslam na záběru kamery z čerpací stanice na zpáteční cestě z Paříže do Bruselu Foto: BFMTV, Reuters

Terorista z Paříže Abdeslam promluvil, aby očistil komplice

Salah Abdeslam, který je jediným podezřelým, jenž přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži, v pátek poprvé prolomil mlčení. Podle agentury AFP tak učinil ale jen proto, aby očistil jiného muže obviněného z toho, že při organizaci útoků pomáhal.

Salah Abdeslam na záběru kamery z čerpací stanice na zpáteční cestě z Paříže do Bruselu Foto: BFMTV, Reuters
Terorista z Paříže Abdeslam promluvil, aby očistil komplice

Abdeslam, který od svého zadržení odmítá vypovídat, byl v pátek konfrontován s Alim Oulkadim, blízkým přítelem Abdeslamova bratra Brahima, jenž při útocích zahynul. Abdeslam prohlásil, že nikdy nežádal Oulkadiho o pomoc, uvedla AFP s odvoláním na soudní zdroje.

Oba muži se sešli v Bruselu den po masakru a podle vyšetřovatelů Oulkadi Abdeslama ve svém voze vezl, když už po něm bylo vyhlášeno pátrání. Abdeslam tvrdí, že Oulkadi nevěděl o tom, že je Abdeslam „veřejným nepřítelem číslo jedna”.

Justiční palác v Bruselu, kde soudí Salaha Abdeslama

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Vyšetřovatelé se domnívají, že Oulkadi nemohl nevědět o přípravách útoků - jeho DNA byla nalezena v jednom z „konspiračních” bytů na bruselském předměstí Schaerbeek, který sloužil k sestrojení pásů s výbušninami. Abdeslam tvrdil, že Oulkadi do daného bytu nikdy nevkročil.

Abdeslam, Francouz, který se narodil a žil v Belgii, se podílel na teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly život 130 lidí. Zapletený byl podle belgických vyšetřovatelů také do atentátů v Bruselu z března 2016, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků