Hlavní obsah

Alžířan Mustafa Labsí (37), který je zadržovaný v bratislavském Justičním paláci pro podezření z napojení na teroristickou síť al-Kajda, požádal na Slovensku o azyl. Deníku Nový čas to potvrdil Peter Kresák z Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN (UNHCR). Proces vydávání Labsího do Alžírska, kde byl údajně odsouzen na doživotí, se tak zastavil.

Terorista Labsí požádal na Slovensku o azyl

"Pokud by mu udělili na Slovensku azyl, jeho vydání do Alžírska by bylo nepřípustné," upozornil Labsího právní zástupce Milan Menyhart. 

UNHCR upozornil, že případné vydání Labsího po udělení azylu nepřichází v úvahu, protože by to bylo v rozporu s mezinárodními závazky Slovenska.

Slovenský ministr spravedlnosti Štefan Harabin v této souvislosti upozornil, že je nutné upravit zákon o poskytování azylu. "Dnes je totiž možné bez uvedení nových důvodů neustále opakovat azylovou proceduru a úmyslně oddalovat vydávání. Takovýto stav je v rámci Evropské unie nepřípustný," konstatoval ministr.

Labsího věznila už Velká Británie a Francie

Slovenská policie zadržela Labsího na základě mezinárodního zatykače loni v dubnu. Labsí je údajně členem alžírské teroristické skupiny islámských radikálů GSPC napojené na al-Kajdá. Po nelegálním vstupu na slovenské území byl Labsí umístěn v uprchlickém táboře ve městě Medveďovo. Na Slovensku má mít Labsí manželku a syna, kteří mají slovenské občanství.

V minulosti seděl za přípravu teroristických útoků ve vězení ve Velké Británii a ve Francii. Měl údajně cvičit teroristy, kteří v roce 2001 zaútočili na New York. Na Slovensku se pak údajně kontaktoval s Rabahem Kadrim, zatčeného v roce 2002 britskou policií okamžitě po příletu z Bratislavy do Londýna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků