Hlavní obsah
 

Vypadněte, křičela policie. Mysleli jsme, že jsou to petardy, líčí svědci z Vídně

Myslel jsem si, že jsou to petardy, popisoval serveru Kurier pondělní teror ve Vídni jeden ze svědků událostí Alexander Petritz. Zděšení lidé si pak v restauracích lehali na podlahu, aby se ochránili. Islámský radikál zabil nejméně čtyři civilisty, než jej policie zastřelila. Policisté ale dosud neznají počet pachatelů, je možné, že jich bylo víc.

 
Vypadněte, křičela policie. Mysleli jsme, že jsou to petardy, líčí svědci z Vídně

„Náhodou jsem se procházel kolem Rotenturmstrasse. Už jsem chtěl jít domů, když jsem uslyšel výbuchy. Nejdřív jsem si myslel, že jde o petardy,“ popisoval Petritz. Nastal ale zmatek, na místo přijela policie a Petritz si uvědomil, že se jednalo o střelbu.

Že jde o zábavní pyrotechniku, si podle Kurieru původně myslelo více svědků. „Pak někdo řekl, že se musí jednat o výstřely. Přítelkyně mi okamžitě řekla, ať se ukryjeme v hospodě,“ popisoval jiný svědek dramatických událostí.

Noční zásah policistů ve Vídni.

Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

„Pracovali jsme a slyšeli hlasité zvuky, pak jsme zaslechli výstřely. Najednou přiběhli policisté, mířili zbraněmi a křičeli, že odsud musíme vypadnout,“ uvedl další svědek.

Jeden muž pro agenturu APA vypověděl, že hosté jedné z restaurací si po výstřelech začali lehat na podlahu a propadali panice. V restauracích se postupně ukrývali i lidé, kteří v době útoku ulicemi jen procházeli a neměli se před teroristy kde schovat. Těm, kteří uvázli v ulicích, nabízeli přístřeší i obyvatelé okolních domů.

Restaurace byly plné před lockdownem

Právě hosté barů a restaurací nejspíš byli hlavním terčem teroristů. V pondělí byl totiž poslední den před lockdownem, v zařízeních se tak očekávaly velké návštěvy. Od úterý jsou totiž v Rakousku restaurace uzavřeny a fungují pouze výdejní okénka.

Kvůli útoku museli zůstat několik hodin zavření i diváci ve slavném vídeňském divadle Burgtheater.

Prvotní informace původně nasvědčovaly tomu, že cílem teroristů mohla být synagoga nacházející se nedaleko místa útoku. Rabín Schlomo Hofmeister, jeden z očitých svědků, Kurieru řekl: „Pachatel se vydal směrem na Hoher Markt a Ruprechtskirche a střílel na lidi, nemířil na modlitebnu.“

Pondělnímu teroru ve Vídni dosud podlehli nejméně čtyři civilisté – dva muži a dvě ženy. Policisté také zastřelili jednoho z pachatelů. Podle vyšetřovatelů však mohli útočit až čtyři islamisté.

Kurier zveřejnil seznam šesti míst, kde došlo k útokům:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků