Hlavní obsah
První německý úder byl natolik silný, že nepřipravené jednotky Rudé armády nebyly schopny mu čelit. Foto: Profimedia.cz

Stalin v roce 1941 dostal desítky informací o vpádu nacistů

Sovětský diktátor Josif Stalin před nacistickým útokem v létě 1941 obdržel od rozvědky několik desítek varování o tom, že Hitler připravuje vpád do SSSR. Tajné depeše sovětských špionů údajně obsahovaly i přesné datum. Vyplývá to z nových informací, které v úterý v Moskvě zveřejnila ruská výzvědná služba SVR.

První německý úder byl natolik silný, že nepřipravené jednotky Rudé armády nebyly schopny mu čelit. Foto: Profimedia.cz
Stalin v roce 1941 dostal desítky informací o vpádu nacistů

Hlavní ruská špionážní agentura vydala v těchto dnech sborník dosud utajovaných dokumentů z let 1939 až 1941. Kromě známých skutečností, které potvrzují Stalinovu dostatečnou informovanost o nacistických záměrech, sborník ukazuje, že varování o připravované agresi wehrmachtu měl tehdejší šéf Kremlu skutečně desítky.

"Takových varování bylo nejméně třicet," řekl novinářům při prezentaci sborníku pracovník SVR Lev Sockov. Jako příklad uvedl depeši sovětského agenta z Říma z 19. června 1941, který s odvoláním na vysoce postavené úředníky italského ministerstva zahraničí hlásil, že "vojenská kampaň proti SSSR začne mezi 20. a 25. červnem". Podobná hlášení obsahují i depeše dalších agentů, a také výpovědi dvou zběhů z jednotek wehrmachtu.

Na dotaz, proč tedy Stalin na tak důrazná varování náležitě nereagoval, nemá Sockov odpověď. "Paměti si nepsal, nikomu se nesvěřoval, zbývají jen dohady," soudí. Podle jeho názoru se Stalin ze všeho nejvíc obával, že bude SSSR obviněn z rozpoutání války.

Jednotky byly nepřipravené

Podle většiny historiků Stalin hrozbu německé agrese do poslední chvíle ignoroval, rozkaz k nejvyšší pohotovosti sovětských vojsk byl vydán až několik hodin před zahájením útoku.

První německý úder byl natolik silný, že nepřipravené jednotky Rudé armády nebyly schopny mu čelit. Velitelský sbor navíc oslabily Stalinovy politické čistky. Německá vojska v prvních týdnech rychle pronikala do sovětského vnitrozemí, v červenci obsadila západ evropské části SSSR.

Sborník nazvaný "Agrese. Odtajněné dokumenty Služby vnější rozvědky Ruské federace 1939-1941" vydala ruská SVR při příležitosti 70. výročí německého vpádu do SSSR, které připadá na středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků