Hlavní obsah

Srebrenica i dvacet let po masakru stále pohřbívá další mrtvé

Tisíce lidí lemovaly ve čtvrtek hlavní ulici v Sarajevu, po které nákladní auto převáželo 136 rakví s těly nově identifikovaných obětí krveprolití v bosenské Srebrenici. Těla budou v sobotu u příležitosti dvacátého výročí nejhoršího masakru v Evropě od druhé světové války uložena na hřbitově v Potočari nedaleko Srebrenice.

Srebrenica i dvacet let po masakru stále pohřbívá další mrtvé

Když kamión pokrytý obří bosenskou vlajkou a stovkami bílých květin projížděl ulicemi, bylo slyšet vzlykání kolemjdoucích, často matek, manželek či sester obětí, napsala agentura AP.

Kolona se na chvíli zastavila před sídlem předsednictví bosenského státu, a lidé tak mohli na plachtu kamiónu připevnit další květiny. Někteří se chtěli plachty ukrývající ostatky jen dotknout nebo ji pohladit.

U památníku v Potočari je pohřbeno 6241 obětí masakru, dalších 230 jich bylo pochováno na žádost jejich rodin mimo tento hřbitov. Po pohřbu dalších 136 identifikovaných obětí bude v Potočari pohřbeno 440 nezletilých, uvedl bosenský list Dnevni Avaz.

Kamión se 136 rakvemi s těly nově identifikovaných obětí masakru ve Srebrenici pokrytý obří bosenskou vlajkou a stovkami květin

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Dosud bylo exhumováno necelých 7000 těl, která byla v 93 masových hrobech a na 314 povrchových místech.

Například Edin Nuhić, který při masakru přišel hned o několik příbuzných, uvedl, že všechny ostatky členů jeho rodiny dosud nebyly nalezeny. "Vše, co můžeme dělat, je myslet na ně, vzpomínat na ně a doufat, že jednoho dne tato země nalezne způsob, jak jít dál," uvedl Nuhić.

Kamión se 136 rakvemi s těly nově identifikovaných obětí masakru ve Srebrenici pokrytý obří bosenskou vlajkou a stovkami bílých květin

Foto: Stoyan Nenov, Reuters

Mezi 136 oběťmi, které budou v sobotu pohřbeny, je 18 nezletilých, nejmladším bylo tehdy 16 let. Nejstarší oběti, Jusufu Smajlovićovi, bylo 75 let, když byl zabit. Pohřben bude společně se svým 29letým vnukem Hebibem. Kamión veze i rakve s ostatky otce Ismeta Mehmedoviće a jeho tří synů – Fikreta (20), Rifeta (18) a Saliha (16).

Mejra Djogazová (66) ukazuje fotografie, na nichž je její manžel Mustafa a tři synové Zuhdija, Munib a Omer, kteří byli zavražděni při srebrenickém krveprolití.

Foto: Amel Emric, ČTK/AP

Organizátoři očekávají, že sobotní smuteční ceremonie se zúčastní asi 50 000 lidí včetně mnoha mezinárodních delegací. Americkou delegaci povede někdejší prezident Bill Clinton.

Dobytí východobosenské Srebrenice srbskými jednotkami a následný masakr tisíců muslimů se stal jedním z tragických vrcholů tříleté občanské války.

Srbské jednotky Srebrenici obsadily v době, kdy platila za "bezpečnou zónu OSN". Ženy, děti a starce dopravily na muslimská území, ale na 8000 mužů a chlapců v červenci 1995 zmasakrovaly. Nizozemští příslušníci mírových jednotek tomu nedokázali zabránit: nebylo jich dost a neměli dostatek zbraní.

Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech a identifikovány pomocí analýzy DNA. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků