Hlavní obsah

Srbsko zahájilo jednání s Mezinárodním měnovým fondem o aktuální pomoci ve výši až dvou miliard eur. Peníze mají být použity především pro posílení měnových rezerv země a stabilizaci dináru. Pomoci mají i se schodkem rozpočtu.

Srbsko chce od MMF pomoc ve výši až dvou miliard eur

Jedná se na půdě Srbské národní banky. Srbskou delegaci vede guvernér banky Radovan Jelašić a jsou v ní i místopředseda vlády a ministr ekonomiky a regionálního rozvoje Mladjan Dinkić a ministryně financí Diana Dragutinovičová, delegaci MMF vede Albert Jeger.

„Potřebujeme pokrýt letošní schodek rozpočtu,“ řekl ministr obchodu Slobodan Milosavljević. „Potřebujeme mezi 1,5 až dvěma miliardami eur, abychom překonali letošní obtížný rok bez velkých otřesů,“ dodal.

Podle srbských politiků potrvají rozhovory o pomoci deset dnů. Dodali, že MMF podmiňuje pomoc velkými škrty ve veřejných výdajích v srbském rozpočtu. Srbští ministři doufají, že pokud jim nepomůže MMF, tak si budou moci půjčit o jiných organizací.

MMF už letos Srbsku poskytl půjčku ve výši 520 miliónů eur. Zhoršující se situace globální ekonomiky ale vede k tomu, že Bělehrad potřebuje další pomoc.

Premiér Mirko Cvetković řekl, že srbská ekonomika by se mohla vyhnout recesi a letos vzrůst o půl procenta. Dinkić uvádí, že odhad vývoje ekonomiky se pohybuje od propadu dvou procent až po procentní růst, on sám je přesvědčen, že růst se bude pochybovat mezi nulou a jedním procentem. Sám prosazoval půjčku od MMF ve výši tří miliard eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků