Hlavní obsah
Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo

Soud možná vynese rozsudek, zda Babiš byl, či nebyl agentem StB

Závěrečnými řečmi ve čtvrtek pokračuje u bratislavského soudu přelíčení ve věci žaloby českého ministra financí Andreje Babiše na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Není vyloučeno, že soudkyně vynese rozsudek.

Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo
Soud možná vynese rozsudek, zda Babiš byl, či nebyl agentem StB

Babiš se od roku 2012 domáhá verdiktu, že ho komunistická Státní bezpečnost (StB) neprávem evidovala coby agenta s krycím jménem Bureš.

ÚPN na Slovensku spravuje archivní dokumenty StB. Ústav u soudu předložil několik archivních svazků týkajících se agenta Bureše. Odborný pracovník českého Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek u soudu vypověděl, že spisy StB týkající se agenta Bureše působily autenticky. „Podle mého přesvědčení byl evidovaný oprávněně,“ uvedl Schovánek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zaměstnanec ÚPN Jerguš Sivoš u soudu uvedl, že evidence spisů a později svazků týkajících s tohoto případu byla vedena v souladu s interními normami ministerstva vnitra ČSSR.

Zpráva není pravdivá

Soud vyslechl i několik bývalých příslušníků StB, kteří vypovídali ve prospěch Babiše. Bývalý důstojník StB Július Šuman před soudem popřel, že by v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s StB jako agenta. „Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá,“ uvedl Šuman. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha u soudu uvedl, že archivní svazky vedené na Babiše poukazují pouze na nevědomou spolupráci.

Babiš se osobně zúčastnil pouze prvního stání u soudu a vědomou spolupráci s StB popřel. „Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal,“ uvedl Babiš při odchodu ze soudu. Připustil, že jako pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex přicházel s příslušníky StB do styku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků