Hlavní obsah
Sídlo soudu Evropské unie Foto: Profimedia.cz

Soud EU: V Polsku není zaručen spravedlivý proces, stíhané tam netřeba vydávat

Soud Evropské unie ve středu vynesl precedenční verdikt. Polská justice nezaručuje spravedlivý proces, a tak ostatní členské státy nemají povinnost vydávat do země stíhané občany. Tribunál EU odpovídal na dotaz irských soudů, zda mají povinnost vydat Poláka, který je ve vlasti podezřelý z obchodu s drogami.

Sídlo soudu Evropské unie Foto: Profimedia.cz
Soud EU: V Polsku není zaručen spravedlivý proces, stíhané tam netřeba vydávat

Soud Evropské unie rozhodl, že informace o trvajících problémech polské soudní reformy, které Evropská komise nedávno poslala členským zemím bloku, jsou
„obzvláště relevantními údaji” k posouzení, zda je v Polsku skutečně právo na spravedlivý proces ohroženo.

Evropská komise vede s Varšavou o její soudní reformy měsíce trvající spor, polská vláda strany Právo a spravedlnost výhrady Komise odmítá, přes posuny v určitých dílčích oblastech.

Do další fáze Komise střet posunula loni v prosinci, když v souladu s unijní smlouvou věc předala k projednání členským státům. Ty mohou teoreticky a po několika hlasováních rozhodnout i o pozastavení hlasovacích práv Polska v EU.

Šlo o obchod s drogami

Unijní soud v souvislosti s případem údajného obchodníka s drogami, jehož vydání Polsko požaduje, zdůraznil, že případné odmítnutí vykonat evropský zatykač musí být výjimečné.

Je to však možné, „existuje-li skutečné nebezpečí, že bude porušeno základní právo osoby, proti níž je vydán evropský zatýkací rozkaz, na nezávislý soud, a tudíž podstata jejího základního práva na spravedlivý proces”.

U každého takového případu musí podle unijního soudu být konkrétně a přesně zkoumáno, zda u projednávané věci existují závažné a prokazatelné důvody „domnívat se, že vyžádaná osoba bude po svém předání vystavena tomuto nebezpečí”.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků