Hlavní obsah
Ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Miroslav Lajčák Foto: Milan Malíček, Právo

Slovenský ministr zahraničí Lajčák kandiduje na post šéfa OSN

Slovenská vláda na středečním zasedání schválila kandidaturu ministra zahraničí Miroslava Lajčáka (53) na post generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN). Nový šéf OSN by měl nastoupit do funkce v lednu příštího roku.

Ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Miroslav Lajčák Foto: Milan Malíček, Právo
Slovenský ministr zahraničí Lajčák kandiduje na post šéfa OSN

„Jsem si vědom náročnosti tohoto souboje. Tentokrát je situace mimořádná o to více, že panuje přesvědčení, že když východoevropská skupina bude schopna nabídnout kvalitního kandidáta, tak bychom měli mít nárok na to, abychom tuto funkci obsadili,“ řekl Lajčák. 

Volba nového generálního tajemníka OSN se bude konat letos v říjnu. Podle kuloárních informací mají největší šance na zvolení současná šéfka UNESCO Bulharka Irina Bokovová a bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková.

Kandidují také další ženy, jako bývalá šéfka moldavské diplomacie Natalia Ghermanová a bývalá ministryně zahraničních věcí Chorvatska, současná místopředsedkyně parlamentu Vesna Pusičová.

Nynějšímu generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi mandát vyprší letos v prosinci. O křeslo šéfa OSN se spolu s Lajčákem bude ucházet deset kandidátů. Sedm z nich je z východní Evropy. Není vyloučeno, že o tento post zabojuje také bývalý slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš, který je v současnosti šéfem mise OSN v Iráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků