Hlavní obsah
Podle premiéra Fica odklad hlasování Slovensko v Evropě diskredituje. Foto: Jan Koller , ČTK

Slovenská opozice nadále blokuje ratifikaci Lisabonské smlouvy v Národní radě SR. Ani při čtvrtečním druhém pokusu se poslanci opozice neprezentovali a vedení parlamentu ratifikaci opětovně odložilo na příští čvrtek.

Podle premiéra Fica odklad hlasování Slovensko v Evropě diskredituje. Foto: Jan Koller , ČTK
Slovensko znovu odložilo hlasování o eurosmlouvě

Vládní koalice disponuje ve 150 členném parlamentě 85 hlasy, ale na ratifikaci smlouvy je potřebných minimálně 90 hlasů.

Opozice nadále podmiňuje svoji účast na hlasování změnou vládního návrhu tiskového zákona. Premiér Robert Fico i prezident Ivan Gašparovič varovali, že postup opozice poškozuje jméno Slovenska u partnerů v Evropské unii.

Lisabonská smlouva

Dokument, který reformuje instituce EU po jejím rozšíření na 27 zemí.

Na rozdíl od euroústavy, zamítnuté voliči v referendech v roce 2005, Lisabonská smlouva nenahrazuje všechny předešlé smlouvy, ale jen je upravuje či doplňuje. Smlouva mimo jiné:

- posiluje úlohu Evropského parlamentu a rozšiřuje postup spolurozhodování do nových oblastí.

- umožňuje větší zapojení národních parlamentů do činnosti EU, a to zejména díky novému mechanismu sledování toho, zda unie přijímá opatření pouze tam, kde je činnost na evropské úrovni efektivnější z hlediska požadovaných výsledků (zásada subsidiarity).

- zefektivňuje rozhodování tím, že rozšiřuje hlasování kvalifikovanou většinou v Radě do nových oblastí.

- díky tzv. „občanské iniciativě“ bude moci jeden milión občanů z většího počtu členských států vyzvat Komisi k předložení určitých návrhů.

- vytváří dvě zcela nové funkce - stálého předsedu Evropské rady, občas označovaného za prezidenta EU, a jakéhosi společného ministra zahraničí, který skloubí funkce současné eurokomisařky pro vnější vztahy a vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Z dokumentu naopak vypadly ústavní symboly - společná hymna a vlajka.

Smlouvu nejvyšší představitelé všech 27 členských zemí EU podepsali loni v prosinci v Lisabonu. Jako první smlouvu ratifikoval loni v prosinci maďarský parlament, tento týden následovaly Slovinsko a Malta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků