Hlavní obsah
Julija Skripalová po návratu z nemocnice. Foto: Dylan Martinez, Reuters

Julija Skripalová, kterou v březnu na jihu Anglie spolu s jejím otcem přiotrávili neznámí útočníci armádním jedem, se telefonicky spojila se svou rodinou v Rusku. Oznámila to v pátek ruská média. Třiatřicetiletá Julija příbuzné informovala o zdravotním stavu svého otce, který zatím není schopen telefonického hovoru.

Julija Skripalová po návratu z nemocnice. Foto: Dylan Martinez, Reuters
Skripalová volala rodině do Ruska

Po útoku jedem novičok, vyrobeném údajně v bývalém Sovětském svazu, byli Skripalovi hospitalizováni v kritickém stavu, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě v Británii. Konzulární pomoc ruského velvyslanectví v Londýně Julija odmítla, její sestřenici Viktoriji Skripalové britské úřady nevydaly k návštěvě vstupní vízum.

Julija podle ruských médií telefonovala do Ruska v úterý. Sdělila příbuzným, že její otec, bývalý ruský agent, vzhledem k problémům s dýcháním není schopen telefonovat. Šestašedesátiletý Skripal během léčení podstoupil tracheostomii a má vývod z průdušnice, který mu usnadňuje dýchání.

Chce zůstat v Británii

Viktorija Skripalová, která žije v ruské Jaroslavli, novinářům řekla, že si koncem července znovu zažádá o britské vízum.

Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko [celá zpráva], které podíl na incidentu popírá. Koncem června se v Británii otrávili další dva Britové, kteří přišli do styku s nervově paralytickou látkou nejspíš nešťastnou náhodou. Dawn Sturgessová na následky otravy zemřela, Charlie Rowley byl minulý týden propuštěn z nemocnice. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků