Hlavní obsah

Šéf uhelné společnosti zatčen v Polsku za úplatkářství

V polské vazební cele sedí předseda představenstva jedné z největších českých firem obchodujících s uhlím, ostravské akciové společnosti Tchas Trade Roman Vank. Právu to ve čtvrtek bez bližších podrobností potvrdil místopředseda představenstva firmy Tchas-Trade Miroslav Svobodník.

Šéf uhelné společnosti zatčen v Polsku za úplatkářství

„My jsme dostali pouze vyrozumění, že pan Vank je v Polsku vazebně stíhán a že to může trvat až tři měsíce. To je vše, co o celé záležitosti vím,“ řekl Svobodník. Vank je podezřelý z nabízení úplatku veřejnému činiteli.

Poté, co byl před několika týdny přistižen přímo při činu, se podle zdroje seznámeného s případem prý dokonce pokoušel policii utéct.

Vysoký stupeň utajení

Není zatím jasné, zda měl být upláceným například některý z polských politiků, kteří rozhodují o podmínkách mezinárodního obchodu s uhlím. „Mohu potvrdit, že český občan byl zadržen na žádost krajského prokurátora v Katovicích a byla na něj uvalena vyšetřovací vazba, časově omezená do 29. února. Jde o podezření z uplácení veřejného činitele,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Více informací ale podle ní naše ambasáda v Polsku nemá, protože případ vyšetřují polské tajné služby a vyšetřování podle ní podléhá vysokému stupni utajení. Firma Tchas-Trade se řadí mezi největší importéry a prodejce pevných paliv v České republice. Mimo jiné nakupuje černé uhlí od polských společností Katowicki Holding Wieglowy a Kompania Wieglowa.

Společnost úplatkářství odmítá
Svobodník, který je Vankovým zástupcem, odmítl připustit, že by jeho kolega mohl v Polsku kohokoliv uplácet s cílem vyjednat lepší obchodní podmínky pro firmu. „Toto je pro mne naprosto nepředstavitelná situace. Mám za to, že půjde o nějakou jeho soukromou záležitost,“ řekl.

Podle informací Práva se Roman Vank prostřednictvím svého právního zástupce pokouší vykoupit z vazby nabídkou složení kauce. Zatčený manažer je mimo jiné členem představenstva Česko-polské obchodní komory (ČPOK), která si zakládá na udržování dobrých vztahů mezi firmami obou států.

„Vím o tom, že se to stalo, ale to je vše, co k tomu mohu říct. Zatím nemám žádné informace o tom, proč k zatčení došlo, takže k tomu nemohu zaujmout žádný postoj,“ uvedl předseda představenstva ČPOK Jiří Cienciala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků