Hlavní obsah
Příslušníci praporu Donbas si prohlížejí své vozidlo zničené palbou separatistů v Ilovajsku. Foto: Reuters

Ruským vojákům z Murmansku se podařilo vyhnout bojovému nasazení v Donbasu

Ruskému armádnímu velení se už nepodařilo zachovat mlčení o nasazení ruských vojáků v konfliktu na Ukrajině. Nyní se provalila snaha nasadit do bojů na Donbasu vojáky z dělostřelecké a raketové brigády v Murmansku. Jednotce se ale podařilo nasazení vyhnout doslova švejkovským způsobem. Slova velitelů o „služební cestě do Donbasu” si prý nesprávně vyložili, informovala nezávislá televize Dožď s odvoláním na člena prezidentské rady pro lidská práva Sergeje Krivenka.

Příslušníci praporu Donbas si prohlížejí své vozidlo zničené palbou separatistů v Ilovajsku. Foto: Reuters
Ruským vojákům z Murmansku se podařilo vyhnout bojovému nasazení v Donbasu

Moskva stále popírá ukrajinská a západní obvinění, že by v Donbasu bojovali ruští vojáci, nejvýše připouští výskyt ruských dobrovolníků v řadách povstalců.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozruch okolo reptajících vojáků z Murmansku vypukl poté, co si postěžovali ochráncům lidských práv, že po podpisu kontraktu s armádou se je velení chystá nasadit do bojů na Ukrajině. Dokonce kvůli tomu už absolvovali speciální výcvik.

"(...) je válka, musíme bránit Rusy umírající pod bombami Ukrajinců," vysvětloval prý vojákům zástupce velitele, podplukovník Vjačeslav Okaněv. Současně jim měl vyhrožovat, pokud odmítnou bojovat na Ukrajině, vylíčil internetový list Gazeta.ru. Nicméně z 58 vojáků si žádost o propuštění do civilu podalo jen osm.

Povstalci u zničeného armádního tanku u Debalceva

Foto: Baz Ratner, Reuters

Sám Okaněv listu vysvětloval, že mělo jít o doprovod humanitárních konvojů, ale že hovořil jen "teoreticky". Podle deníku už asi 70 vojáků z posádky Sputnik u Murmansku bylo loni v listopadu na Ukrajině nasazeno, o podrobnostech však mlčí.

Nezávislá ruská média loni v létě upozornila na sérii pohřbů 12 výsadkářů z Pskova, kteří údajně padli na Ukrajině. Od úřadů se však nepodařilo získat oficiální objasnění. Prokuratura uzavřela vyšetřování s tím, že jde o vojenské tajemství.

Nicméně počet dezercí stoupl z 388 v prvním pololetí 2013 na loňských 629 a počet odhalených "simulantů" z 33 na 115. Už brzy se podle listu také dají čekat problémy se stovkami, možná tisícovkami veteránů "tajné války", podobné návratu vysloužilců z afghánského tažení v 80. letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků