Hlavní obsah
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Rusko varovalo Kypr před zřízením vojenské základny USA

Rusko se ve středu obrátilo na kyperské úřady, že by neměly povolit Spojeným státům rozmístit na ostrově svou vojenskou základnu. Oznámila to agentura Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí kyperskou stranu varovalo, že podobný krok by pro Kypr měl „nebezpečné a destabilizující následky”.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Rusko varovalo Kypr před zřízením vojenské základny USA

Podle ruské ministerské mluvčí Mariji Zacharovové Moskva dostala „z různých zdrojů” zprávy o tom, že USA aktivně studují možnost zajistit si na Kypru vojenskou přítomnost. „Cíle neskrývají. Chtějí čelit rostoucímu ruskému vlivu v regionu ve světle úspěšné operace ruské armády v Sýrii,” prohlásila mluvčí. Místa, která by pro vybudování vojenské základny připadala v úvahu, už podle ní navštívila americká vojenská delegace.

Mluvčí kyperské vlády Prodromos Prodromu prohlásil, že Kypr si další militarizaci svého území nepřej:. „Vzhledem ke své výhodné poloze Kyperská republika poskytuje prostor pro mise humanitární povahy, a to jen v případě náležité žádosti.”

Americká strana výroky Zacharovové nekomentovala. Podle agentury Reuters nedávno Kypr na své ambasádě ve Washingtonu zřídil post vojenského přidělence.

Bývalá britská kolonie na svém území umožnila ponechání dvou britských vojenských základen, které byly využity při operacích proti Islámskému státu .

Kypr je pro Rusy oblíbeným místem dovolených, mnoho bohatých Rusů na ostrově vlastní nemovitosti a firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků