Hlavní obsah
Translační věže Hlasu Ameriky Foto: Profimedia.cz

Rusko zablokovalo poslední frekvenci, na níž v Moskvě a jejím okolí vysílala americká rozhlasová stanice Hlas Ameriky. Rozhodnutí o zastaveném vysílání oznámila ve středu ruská státní mediální společnost Rossija segodňa, která vysílací frekvence spravuje. Vedení americké stanice rozhodnutí označilo za útok na svobodné šíření informací.

Translační věže Hlasu Ameriky Foto: Profimedia.cz
Rusko ruší vysílání Hlasu Ameriky

Jeffrey Shell, šéf dohlížecího sboru guvernérů Hlasu Ameriky, označil rozhodnutí ruských úřadů za nesprávné. „Moskva si zvolila špatnou cestu a omezila svobodu slova. Ruská média mají všechny možnosti vysílat do Spojených států. Přístup k americkým informacím by měli mít i ruští občané,” uvedl Shell.

Když šéfa agentury Rossija segodňa Dmitrije Kiseljova, který patří k oporám Putina a zastává ultrakonzervativní názory, požádal Hlas Ameriky o vysvětlení, ten stručně uvedl, že Rusko dál „nehodlá spolupracovat”.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na informace poslanců ruské Státní dumy napsala, že rozhodnutí zastavit šíření signálu není politické povahy. O jeho důvodech se nezmínila.

Rozhlasová stanice Hlas Ameriky, kterou financuje americká vláda, začala vysílat na území bývalého Sovětského svazu v roce 1947. Rušičky nechal vypnout až v září 1986 sovětský komunistický reformátor Michail Gorbačov.

Vedení Hlasu Ameriky oznámilo, že moskevští posluchači budou mít možnost poslouchat vysílání v ruštině a angličtině na internetu a přes signál šířený satelitem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků