Hlavní obsah
Natalija Tolokonnikovová, Marie Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová. Foto: Profimedia.cz

Rusko pošlapalo lidská práva Pussy Riot, rozhodl soud ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že při vyšetřování a odsouzení tří členek ruské punkové skupiny Pussy Riot za jejich protivládní vystoupení v roce 2012 Rusko porušilo jejich práva. Soud nařídil, aby Moskva Marii Aljochinové, Nataliji Tolokonnikovové a Jekatěrině Samucevičové vyplatila odškodné a zaplatila rovněž soudní výdaje.

Natalija Tolokonnikovová, Marie Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová. Foto: Profimedia.cz
Rusko pošlapalo lidská práva Pussy Riot, rozhodl soud ve Štrasburku

Rusko musí podle soudu zaplatit Tolokonnikovové a Aljochinové po 16 tisících eur (přes 400 tisíc korun) a Samucevičové 5 tisíc eur (téměř 130 tisíc korun). Má rovněž uhradit soudní výlohy ve výši 11 760 eur (přes 300 tisíc korun).

Tři členky Pussy Riot poslal v roce 2012 moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevském chrámu Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek Samucevičové nepodmíněný trest na podmíněný. Marija Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku.

Soudu vadí podmínky převozu

Štrasburský soud nyní rozhodl, že v případu došlo k porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Soudu vadí podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu, a rovněž ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni. Rovněž došlo k porušení článku 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článku 6 (právo na spravedlivé řízení) a článku 10 (svoboda projevu). Dívky byly souzeny za výtržnosti a náboženskou nesnášenlivost.

"Soud připustil, že reakce na porušení pravidel chování v místě určeném pro modlitby mohla být oprávněná. Nicméně stanovil, že uvěznit je za to, že měly na sobě barevné oblečení, mávaly rukama a kopaly nohama a použily i nadávky, aniž byl zanalyzován text jejich písně a okolnosti jejich vystoupení, bylo nepřiměřeně přísné," uvedl evropský soud ve svém prohlášení.

Výstup na fotbalovém šampionátu

Aktivisté z Pussy Riot na sebe upozornili také na nedávno skončeném mistrovství světa ve fotbale. Během finálového zápasu před zraky celého světa vtrhli na hřiště. Během chvíle ale byli pochytáni a soud jim následně za výtržnost vyměřil trest patnácti dnů vězení. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků