Hlavní obsah

Ruská armáda poprvé od dob druhé světové války nakoupí zbraně v zahraničí. Podle deníku Kommersant se s Izraelci dohodla na pořízení bezpilotních letounů za 50 miliónů dolarů (téměř miliarda korun). Moskva koupí stroje krátkého a středního doletu čtyřkilový miniaturní Bird Eye 400 o doletu 15 km, I-View MK150 s vytrvalostí 7 hodin, který váží 160 kilogramů, a největší Searcher Mk II s vytrvalostí 20 hodin, který váží 450 kilogramů.

Rusko koupí izraelská bezpilotní letadla

Ruská armáda  potřebuje 50–100 bezpilotních letadel a nejméně desítku systémů jejich řízení. Všechny tyto typy vyrábí izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries, jež kontrakt odmítá komentovat.

Bezpilotní letadla v Rusku vyrábí několik desítek firem, ale nemají valné výsledky. „Na vývoj bezpilotních letadel dalo ministerstvo obrany miliardu rublů, normální stroje však bohužel stále nemáme,“ stěžoval si šéf odboru výzbroje Vladimir Popovkin z ruského ministerstva obrany.

Stávající letouny jsou navíc zastaralé. Za války v Jižní Osetii armáda vyzkoušela jak starší, tak moderní typy ruských bezpilotních letadel, žádný z nich ale plně nevyhovoval. Ve srovnání s izraelskými letouny, které měla gruzínská armáda, Rusové postupovali prakticky poslepu.

Nejvíce Rusko zaostává ve výrobě velkých bezpilotních letadel, ty ale jeho armáda zatím z Izraele nezíská, i když Elbit vyrábí stroje Hermes 900 a 1500 a IAI stroje Heron a Hunter. Podle zákulisních informací  Z Ruska totiž „výběr ministerstva neurčovalo to, oč mělo zájem, ale to, co mu nabídli“. Tady údajně hrály roli Spojené státy, které o modernizaci ruské armády nestály.


Izrael také sám nemusel některé stroje chtít nabídnout Moskvě kvůli jejím vazbám na arabské země a Írán. 

Ruští experti se obávají, že nákupy izraelských letounů mohou položit domácí výrobce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků