Hlavní obsah
Snímek západonilského viru pod elektronickým mikroskopem Foto: Profimedia.cz

Ptáci do Rakouska přinesli západonilský virus, který napadá i lidi

V Rakousku se u ptáků objevil západonilský virus, který infikuje i lidi. Podle všeho ho tam přenesli ptáci ze sousedního Maďarska, kde bylo v minulosti virem nakaženo 20 lidí. O výskytu viru informovala agentura APA s odvoláním na konferenci o sledování pohybu nových nemocí.

Snímek západonilského viru pod elektronickým mikroskopem Foto: Profimedia.cz
Ptáci do Rakouska přinesli západonilský virus, který napadá i lidi

Západonilský virus byl zjištěn u ptáků ve východní části Rakouska, ve spolkových zemích Burgenland, Dolní Rakousy a Vídeň. "Postiženi jsou zatím výlučně ptáci, z 90 procent jsou to jestřábi," prohlásil veterinární virolog Norbert Nowotny.

V Německu prokázal výzkum již v roce 2007 u ptáků protilátky na západonilský virus, avšak nikoli sám virus, uvedl virolog Matthias Niedrig z ústavu Roberta Kocha v Berlíně. Šlo ale vesměs o tažné ptáky z Afriky, kteří se nakazili tam. Není také znám v Německu případ, že by se od ptáků nakazili lidé; dosavadní případy onemocnění přivezli turisté, zejména z USA, kde v uplynulých letech infekce vypukla velmi silně, než byla zase potlačena.

Chorobu si v roce 2007 z dovolené přivezl i herec Pavel Nový, který kvůli ní částečně ochrnul a musel podstoupit mnohaměsíční rehabilitaci.

V Maďarsku onemocnělo 20 lidí

Rakouští odborníci došli k závěru, že "ptačí" varianta viru, která se loni v létě v Maďarsku šířila z ptáků na koně, je pro člověka méně nebezpečnou variantou původního kmene řádícího v letech 1999 a 2000 v USA. V Maďarsku bylo zjištěno onemocnění 20 lidí "ptačí" variantou viru přenášeného komáry, žádné však neskončilo úmrtím pacienta a lékaři konstatovali "sníženou nakažlivost" této varianty.

Západonilský virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu nebo meningitidu. U zdravých lidí často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Virus je zpravidla je přenášen komáry, ale nové výzkumy ukázaly, že lidé se také mohou nakazit při transfúzích a transplantacích.

Herec Pavel Nový kvůli viru částečně ochrnul

V Česku bylo také zaznamenáno několik málo onemocnění na západonilský virus, infekci si vesměs postižení přivezli z ciziny.

Západonilský virus

Poprvé byl popsán  v roce 1937 v Ugandě. Přenáší ho komáři a napadá zvířata včetně člověka. Projevy infekce jsou různé - horečka, bolesti svalů a kloubů, zduření uzlin nebo vyrážka. Vzácně virus může způsobit i záněty v mozku. Riziko úmrtí je nízké.

 

Virus se nejprve vyskytoval se v Africe, západní Asii a Středních východě. V roce 1999 se ale objevil v USA a v Kanadě.

 

Vir se kromě komárů zřejmě přenáší i kontaktem s mrtvým ptákem. Nejsou informace o tom, že by se přenášel mezi lidmi.

Byl mezi nimi i známý herec Pavel Nový, který se nakazil během dovolené na Kypru. Choroba mu způsobila otok mozku a v důsledku toho přerušení skoro všech pohybových funkcí. Léčba byla dlouhá a vyžadovala hodně úsilí, postupně se ale nemoc podařilo překonat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků