Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin na výroční konferenci Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v listopadu zrychlilo na čtyři procenta z říjnových 3,7 procenta. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy.

Ruský prezident Vladimir Putin na výroční konferenci Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Propad ruské ekonomiky se zrychluje

Čísla jsou v rozporu s opakovaným tvrzením ruského prezidenta Vladimira Putina, že se ruská ekonomika odrazila ode dna, kde byla v létě, a od podzimu se začíná zotavovat. [celá zpráva]

Analytici podle nedávného průzkumu agentury Reuters předpokládají, že hrubý domácí produkt Ruska se v celém letošním roce sníží o 3,8 procenta. V příštím roce počítají s dalším poklesem ekonomiky, který by však měl činit pouze 0,3 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Prognóza pro příští rok předpokládá, že průměrná cena ropy bude činit 50 dolarů za barel. V současnosti se přitom ceny ropy nacházejí na 37 dolarech za barel. Analytik Dmitrij Polevoj ze společnosti ING upozornil, že pokud by průměrná cena ropy napřesrok činila pouze 30 až 35 dolarů za barel, mohla by ruská ekonomika klesnout o 1,5 až dvě procenta.

Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků