Hlavní obsah
Nizozemský premiér Mark Rutte Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Premiér předsedajícího Nizozemska: Brexit musí přinést reformy EU

Výsledek čtvrtečního referenda v Británii musí být pro Evropskou unii podnětem k reformám. Uvedl to nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země v současnosti předsedá Evropské radě. Rozhodnutí britských občanů premiér hluboce lituje, je podle něj ale nezvratné.

Nizozemský premiér Mark Rutte Foto: Philippe Wojazer, Reuters
Premiér předsedajícího Nizozemska: Brexit musí přinést reformy EU

„Nespokojenost, kterou vidíte v Británii, je přítomna i v jiných zemích, včetně mé vlastní,” řekl Rutte předtím, než jako premiér země předsedající Evropské radě vyrazil z Haagu do Bruselu na plánovanou schůzku s šéfy tří hlavních evropských institucí.

Sejde se tam s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

Výsledek britského referenda musí být podle Rutteho „podnětem k reformám” Evropské unie.

Běh na dlouhou trať

Odchod Británie z evropského bloku bude podle nizozemského premiéra během na dlouhou trať. Řada věcí podle něj bude záležet na tom, jak britská vláda zareaguje na výsledky hlasování.

„Nejdříve se Britové musejí rozhodnout, kdy chtějí proces odchodu zahájit,” uvedl Rutte s tím, že by mohl klidně začít až po volbách v Německu na podzim příštího roku.

Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders už v pátek v reakci na výsledky hlasování v Británii vyzval k vypsání referenda o odchodu své země z Evropské unie. [celá zpráva]

Štefan Oláh 22 let

trvale žije v Prachaticích,v ulici Národní 1008

vysoký 175 až 185 centimetrů

štíhlé postavy

černé, krátce střižené kudrnaté vlasy

hnědé oči

Foto v galerii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků