Hlavní obsah

Pokud byla v ruském airbusu bomba, zdraží to lety a prodlouží kontroly, řekl britský ministr

Přísnější bezpečnostní opatření na letištích, tím pádem dražší lety a zdlouhavější kontroly a eventuálně i zpoždění, takové následky mohou cestující očekávat v případě, že se potvrdí, že pád ruského letadla v Egyptě způsobila bomba. V neděli to pro televizní stanici BBC řekl britský šéf diplomacie Philip Hammond.

Pokud byla v ruském airbusu bomba, zdraží to lety a prodlouží kontroly, řekl britský ministr

Hammond oznámil, že pokud se prokáže, že do ruského airbusu islamisté či jejich příznivci skutečně umístili bombu, bude to znamenat zpřísnění bezpečnostních opatření v mnoha zemích, kde by mohli radikálové z Islámského státu udeřit. To by pak mělo vliv i na pasažéry v podobě vyšších nákladů na letenky. Zejména by šlo o cesty do severní Afriky a na Blízký východ.

„Ukáže-li se, že šlo o bombu nastraženou někým z IS nebo jeho příznivcem, budeme muset zkontrolovat úroveň bezpečnostních opatření, žádoucích na letištích v oblastech, kde IS působí. Mezi klíčové způsoby, jak zajistit bezpečnost letiště, patří výcvik, organizace a motivace zaměstnanců,“ řekl Hammond BBC.

Británie v reakci na pád letadla ve středu pozastavila veškeré přelety nad Sinajským poloostrovem. [celá zpráva]

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Podle Hammonda se ze země již podařilo odvézt 3300 turistů, kteří tam uvízli. Zbylí Britové by se prý měli dostat domů do dvou či tří dnů.

Trosky zříceného airbusu

Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Ministr s odvoláním na britského velvyslance v Egyptě Johna Cassona řekl, že nálada mezi Brity čekajícími na návrat je dobrá. „Lidé chápou, o co jde. Cení si toho, že jejich bezpečnost je nadřazena všemu,” dodal Hammond.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků