Hlavní obsah

Papež Benedikt XVI. v sobotu volal do nebe. Takto s nadsázkou popsal server Space.com telefonní rozhovor Benedikta s dvěma italskými astronauty a jejich deseti kolegy na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Papež telefonoval do vesmíru

„Drazí astronauti, jsem velmi šťasten, že mám tuto mimořádnou příležitost s vámi hovořit během vaší mise. Zvláště jsem vděčný za to, že mohu mluvit s tolika z vás, neboť jsou na palubě obě posádky,“ zahájil papež ranní konverzaci s ISS. Benedikt ji vedl z vatikánské knihovny.

„Vaše svatosti, vítejte na palubě ISS,“ reagoval na papežova úvodní slova Mark Kelly, velitel raketoplánu Endeavour, jenž je na své poslední vesmírné misi.

Papež Benedikt XVI. telefonuje na ISS.

Foto: Osservatore Romano, Reuters

„Tento hovor mi dává příležitost vyjádřit můj obdiv k vám a všem, kde svojí prací umožnili vaši misi,“ dodal papež s tím, že doufá, že mise skončí šťastným návratem na planetu Země.

Jak odtamtud vypadá Země? ptal se

Zatímco například americký prezident Barack Obama s ISS hovořil již několikrát, v případě papeže tomu bylo poprvé. Benedikt se astronautů ptal na jejich dojmy při pohledu na Zemi z vesmíru a kondoloval jednomu ze dvou Italů na palubě, Paolu Nespolimu, jemuž nedávno v jeho nepřítomnosti zemřela matka.

Marku Kellymu papež vzkázal, že doufá v další uzdravování jeho manželky, kongresmanky Gabrielle Giffordsové, kterou v lednu při mítinku střelil z blízka do hlavy vyšinutý muž.

Telefonát zprostředkovala Evropská vesmírná agentura (ESA) a její zástupce Thomas Reiter, který je stejně jako papež z Německa, se hovoru po boku hlavy církve účastnil společně se šéfem italské vesmírné agentury a generálem italského letectva.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků