Hlavní obsah

Papež se loučí, sklidil ovace desetitisíců shromážděných

Dosluhující papež Benedikt XVI. se ve středu naposledy představil veřejnosti v rámci generální audience na Svatopetrském náměstí. S papežem, který před nedávnem oznámil svoji rezignaci, se přišly rozloučit desetitisíce lidí.

Papež se loučí, sklidil ovace desetitisíců shromážděných

"Když jsem přijal papežský úřad, vzal jsem na sebe těžké břímě," prohlásil Benedikt s tím, že jeho kroky ale celou dobu vedl Bůh. Dodal, že ačkoliv se scházel s nejrůznějšími předními osobnostmi veřejného života, byl hlavně otcem lidí, kteří se na něj obraceli jako na sobě rovného. Papež opakovaně za svá slova sklidil ovace shromážděných.

Papež se ve svém voze, papamobilu, objevil po půl jedenácté na náměstí a kynul dojatým věřícím. Na Svatopetrském náměstí bylo 50 000 lidí, kteří si předem museli rezervovat místenky. Desetitisíce dalších lidí byly očekávány na přilehlých veřejných prostranstvích.

"Přišel jsem vyjádřit svou vděčnost za vše, co za osm let udělal. Jeho odstoupení je významným vzkazem všem křesťanům. Odchází bez trpkosti, zato s něhou a vážností," citovala agentura AFP 67letého kněze ze středoitalského kraje Abruzzy.

Benedikt XVI. žehná věřícím.

Foto: ČTK/AP

Bezmála 86letý papež svoji rezignaci ohlásil před více než dvěma týdny. Svůj odchod zdůvodnil pokročilým věkem. Oznámení vyvolalo šok v římskokatolické církvi, papež dobrovolně odešel z úřadu naposledy před sedmi stoletími. O Benediktově nástupci se spekuluje.

Papež Benedikt XVI.

Foto: Max Rossi, Reuters

Bude z něj emeritní pontifik

Benedikt XVI. skončí ve funkci ve čtvrtek ve 20:00 SEČ, po splnění všech pracovních povinností.

Papeže vítalo zaplněné vatikánské náměstí.

Foto: Stefano Rellandini , Reuters

Od té doby bude oslovován „Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní papež“ nebo „Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní pontifik římský“. Řekl to v úterý mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Po odchodu z funkce bude Benedikt XVI. nosit bílou sutanu, ale už bez ozdobného lemování, jaké je na papežském rouchu. Změní i barvu bot. Papežské červené vymění za hnědé polobotky. Takovouto obuv dostal už loni při návštěvě Mexika.

Papež v davu na Svatopetrském náměstí

Foto: Stefano Rellandini , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků