Hlavní obsah
Papež Benedikt XVI při návštěvě Španělska. Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Papež kritizoval odklon od církve, zmínil v té souvislosti Česko

Ve španělském poutním městě Santiago de Compostela vyzval v sobotu papež Benedikt XVI Evropany, aby se více otevřeli Bohu. Ve svém vyjádření označil za „tragédii“ současný vývoj na sterém kontinentu, kde od 19. století sílila antiklerikální a ateistická hnutí. Podle španělského deníku El País řekl, že víra se musí obnovit, a reagovat tak na světskost, jaká "existuje ve Francii a v České republice, ale také ve Španělsku".

Papež Benedikt XVI při návštěvě Španělska. Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Papež kritizoval odklon od církve, zmínil v té souvislosti Česko

Papež novinářům řekl, že Španělsko zaujímá význačné místo v agendě Vatikánu související s úsilím o nové šíření víry. Za účelem "nové evangelizace", tedy kříšení ochabujícího zájmu o katolické náboženství v bohatých zemích Evropy a Severní Ameriky, přitom Vatikán v říjnu zřídil nový ministerský úřad.

"Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice, a také ve Španělsku, což je země, v níž je víra doma, kde se uskutečnilo znovuzrození katolicismu ztělesněné svatým Ignácem (z Loyoly) a dalšími postavami," cituje El País papeže na svém webu.

Papež cestou do Španělska před novináři ocenil, že střetnutí mezi "vírou a modernitou" je v této zemi "velmi živé". Vyzval proto k tomu, aby si víra a nevíra vycházely vstříc a vyhýbaly se konfrontaci.

Papež Benedikt XVI při návštěvě Španělska.

Foto: Miguel Vidal, Reuters

Ve svém kázání v Santiagu pak Benedikt XVI. varoval před dalším odmítáním víry a církve. "Je tragédií, že v Evropě, hlavně v 19. století, se upevnilo a rozšířilo přesvědčení, že Bůh je protivníkem člověka a nepřítelem jeho svobody," prohlásil papež během mše.

Prohlásil dále, že myšlenky hájené antiklerikály a ateisty jsou "pokusem očernit opravdovou biblickou víru". Obrátil se zejména na mladé lidi, aby odmítli "egoistické a krátkozraké myšlení, které je jim často nabízeno".

Papež návštěvu Španělska ještě po příletu zahájil výzvou k oživení křesťanských kořenů v Evropě a k tomu, aby si víra a ateismus vycházely vstříc bez konfrontace.

Do Santiaga de Compostela Benedikt XVI. zamířil v rámci letošního jubilejního roku svatého Jakuba, tedy španělsky Santiaga. "Španělsko a Evropa se nemají zabývat jen lidskými materiálními potřebami, ale také morálními, sociálními, duchovními a církevními," dodal Benedikt XVI.

Církev na ústupu

V tradičně katolickém Španělsku je církev na určitém ústupu. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se k římskokatolické církvi hlásí 73 procent obyvatel, přičemž před osmi lety jich bylo 80 procent. V zemi byly uzákoněny interrupce a manželství mezi homosexuály, což vyvolalo ostrou kritiku církve. Papež se nicméně k těmto záležitostem dnes nevyjadřoval.

V neděli se papež přemístí do Barcelony, kde během mše vysvětí chrám La Sagrada Familia vyprojektovaný Antoniem Gaudím. Architekt by v rámci běžícího beatifikačního procesu měl být v budoucnu prohlášen za svatého.

Proti papeži a církvi hodlají ve městě demonstrovat v neděli homosexuálové, feministky a obhájci odluky církve od státu. Na programu cesty je i setkání s představiteli země, španělským královským párem, premiérem Josém Luisem Zapaterem i předákem opozice Marianem Rajoyem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků