Hlavní obsah
Vladimir Kara-Murza (vlevo) s Borisem Němcovem Foto: Profimedia.cz

Otrávený ruský opozičník se probral z kómatu a komunikuje mrkáním

Jeden z hlavních ruských opozičních politiků a kritiků prezidenta Vladimira Putina - Vladimir Kara-Murza mladší, který byl na počátku února převezen s příznaky těžké otravy na jednotku intenzivní péče, se probral z bezvědomí. Oznámil to jeho právní zástupce.

Vladimir Kara-Murza (vlevo) s Borisem Němcovem Foto: Profimedia.cz
Otrávený ruský opozičník se probral z kómatu a komunikuje mrkáním

„Probral se z kómatu a začal komunikovat s manželkou. Nemůže sice hovořit, ale docela srozumitelně se vyjadřuje mrkáním,” řekl agentuře Interfax advokát Vadim Prochorov. Dodal, že lékařům se podařilo téměř úplně obnovit práci srdce jeho klienta, který se ještě ale úplně neobejde bez podpory umělých plic.

„Daří se mu lépe, samozřejmě však pořád hrozí komplikace. Je vzhůru, ale zmatený,” řekl stanici ABC News politikova manželka Jevgenija Kara-Murzaová.

Podle tisku byl charakter nynějšího onemocnění prakticky shodný s kolapsem, který Kara-Murzu postihl před necelými dvěma lety. Čím byl Kara-Murza otráven, není jasné. Bezradní lékaři se proto snaží pročistit jeho organismus hemodialýzou. Podle manželky je politik stále zmatený.

Pětatřicetiletý ruský disident byl blízkým spolupracovníkem jednoho z vůdců ruské opozice Borise Němcova, který byl před dvěma lety zastřelen v centru Moskvy. V současné době Kara-Murza působí jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij. Odpůrce Kremlu a někdejší miliardář dlouhá léta vězněný za údajné defraudace a krádeže ropy žije nyní v exilu.

Podruhé otráven

Když byl Kara-Murza po první otravě v roce 2015 propuštěn z nemocnice, léčil se v zahraničí. Po návratu do Ruska podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z otravy. Doložil je analýzami zahraničních klinik, které údajně potvrzovaly vysokou přítomnost jedovatých látek v krvi. Stíhání ale ruští vyšetřovatelé nezahájili.

Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, jež se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se hnutí Michaila Chodorkovského neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků