Hlavní obsah
V ulicích Londýna se budou pohybovat tisíce policistů. Foto: Profimedia.cz

Obamu ochrání v Londýně největší policejní akce desetiletí

Americký prezident Barack Obama začne koncem měsíce v Londýně svou první cestu do Evropy. Jeho návštěvu provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která jsou v Británii umocněna tím, že se zúčastní summitu skupiny G20. Londýnská policie tak bude zajišťovat bezpečnost celkem 22 hlav států a britský tisk píše o největší policejní akci desetiletí.

V ulicích Londýna se budou pohybovat tisíce policistů. Foto: Profimedia.cz
Obamu ochrání v Londýně největší policejní akce desetiletí

Mimořádná bezpečnostní opatření provázela i návštěvy Obamova předchůdce George Bushe, kterého vítaly davy demonstrantů a tajné služby se obávaly teroristického útoku. V listopadu 2003 se tak vyklízely celé ulice a prostranství, kudy se Bush mohl byť jen mihnout. Britské listy psaly o návštěvě "neviditelného" prezidenta.

Nad středem Londýna byl tehdy vyhlášen zakázaný prostor pro letadla a Bush se pohyboval v "bezpečnostní bublině", kterou kterou kolem něj zajišťovalo 250 jeho amerických strážců a tisíce britských policistů.

Stejně tak loni v červnu policie uzavřela přístup kolem všech míst, která měl Bush navštívit. Opět ho očekávaly tisíce demonstrantů, kteří se mu opět nedostali ani na dohled a střetli se s policií.

Summitu se zúčastní i Mirek Topolánek

I když pro Brity je Obama na rozdíl od Bushe vítaným hostem, na bezpečnostních opatřeních se příliš nezmění. Obama má přiletět 31. března - podle listu The Daily Telegraph na letiště Stansted asi 50 kilometrů severně od Londýna, odkud odletí vrtulníkem do rezidence amerického velvyslance v Regent's parku.

Následujícího dne přijme Obamu královna, která pak večer uspořádá recepci pro všechny hlavy států summitu skupiny G20. Na summitu bude i Mirek Topolánek jako premiér předsednické země EU.

Vlastní summit bude 2. dubna v konferenčním středisku ExCel na okraji Londýna v areálu bývalých doků. Celá oblast kolem střediska bude veřejnosti uzavřena, včetně nejbližší stanice metra.

Bezpečnost zajistí 5000 policistů

Bezpečnost bude zajišťovat na 5000 policistů. Oříškem pro ně bude i zajištění dopravy 22 hlav států, šéfů MMF a Světové banky a dalších představitelů. Většina z nich bude bydlet v rezidencích svých velvyslanců ve čtvrti Belgravia na druhé straně Londýna, než je středisko ExCel.

Stejně tak bude muset policie čelit demonstracím. Některé ohlásili ekologové, kteří budou protestovat u burzy s emisními povolenkami ve finančním centru města v City, které je daleko od místa konání summitu. Další protesty jsou plánovány u britské centrální banky rovněž v City.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků