Hlavní obsah

Nový Boeing v prodloužené verzi přistál u Paříže

Nový Boeing 747-8 v prodloužené verzi v neděli zakončil svůj první mezinárodní let přistáním na letišti Le Bourget u Paříže. Tam se připravuje letošní velká přehlídka letecké techniky. Nová verze legendárního jumbo jetu má 467 míst, což je o 51 více než její předchůdce, ale méně než Airbus A380 s 525 místy.

Nový Boeing v prodloužené verzi přistál u Paříže

Největší letadlo Boeingu přiletělo den před zahájením 49. mezinárodního aerosalonu a tři měsíce po svém prvním letu. Pro Boeing je to vedle ukázky jeho inženýrských schopností zejména důležitý produkt v soupeření s Airbusem o kontrolu nad trhem větších, širokotrupých letounů.

"Za posledních šest až osm měsíců jsme zaznamenali velký zájem, trh se zlepšil," řekl agentuře Reuters Randy Tinseth, který je v Boeingu viceprezidentem marketingu. Boeing získal na 747-8 zatím 33 zakázek a na jeho nákladní verzi 76 objednávek.

Boeing 747-8 přistává na letišti Le Bourget u Paříže

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

První let letounu 747, který je snadno poznatelný díky svému "hrbu" na trupu, se odehrál před 42 lety. Bylo to největší civilní letadlo světa až do roku 2005, kdy Airbus představil svůj A380.

Nový Boeing 747-8 na letišti Le Bourget u Paříže

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Nová verze má katalogovou cenu 317,5 miliónu dolarů (5,3 miliardy Kč). Jako první přepravce ji uvede počátkem příštího roku do provozu německá Lufthansa, která si objednala 20 těchto strojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků