Hlavní obsah
Do ČR na počátku roku dorazilo devět desítek Iráčanů. Foto: Jan Handrejch, Právo

Skupinu 25 Iráčanů, kteří odešli v dubnu z Česka do Německa, vrátí spolková republika do České republiky. ČTK o tom v pondělí informoval správní soud v Drážďanech. České ministerstvo vnitra uvedlo, že se vrátí 20 Iráčanů.

Do ČR na počátku roku dorazilo devět desítek Iráčanů. Foto: Jan Handrejch, Právo
Německo vrátí Iráčany zpět do Česka

Německé úřady chtěly Iráčany vrátit do České republiky už dříve, ti se ale rozhodnutí snažili zvrátit. Drážďanský soud jim však nevyhověl a jejich návratu do Česka tak už nic nebrání.

Podle vnitra se do ČR vrátí z Německa 20 z 25 Iráčanů. Lhůta pro jejich vrácení končí 23. prosince, po návratu budou umístěni do detenčního zařízení, odkud mohou být později vyhoštěni do Iráku. Iráčané ale mohou v tuzemsku opětovně požádat o azyl.

U zbylých pěti osob podle vnitra německé úřady prověřují žádost o sloučení rodiny, v Německu mají údajně příbuzné.

Azyl je v gesci Čechů

Německý soud v rozhodnutí z 23. června, o němž byli v mezidobí Iráčané informováni, stanovil, že za azylové řízení je ve vztahu ke skupině zodpovědná výhradně Česká republika, která Iráčanům udělila víza.

Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se ale 25 z nich vydalo do Německa, kde je policisté několik kilometrů za českými hranicemi zadrželi. Od té doby německé úřady a posléze i soud řešily jejich další osud.

Po předpokládaném návratu do Česka by měli uprchlíci být umístěni do detenčního zařízení, odkud je může čekat následné vyhoštění do Iráku. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. Případnou žádost by pak musely posoudit úřady.

Odjezd této skupiny uprchlíků měl v České republice vážné dopady na celý projekt přesídlování běženců z míst postižených válkou. Program na přesídlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven a později vláda rozhodla, že nebude pokračovat. Nadační fond do země dopravil 89 uprchlíků, podle původních plánů jich mělo přijet 153.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků