Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Německá policie našla u extremistů seznam 25 tisíc nepřátel

Německá policie našla loni při protiteroristické razii na severovýchodě země seznam se jmény 25 tisíc politických nepřátel pravicových extremistů. Vyplývá to z odpovědi německého ministerstva spravedlnosti na dotaz poslanců Spolkového sněmu. Zda lidem ze seznamu hrozilo reálné nebezpečí, není jasné.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Německá policie našla u extremistů seznam 25 tisíc nepřátel

Seznam, který kromě jmen obsahoval i adresy, policisté našli v domě ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa. Lidi ze seznamu plánovali podle agentury DPA pravicoví extremisté v případě krize zabít.

Při raziích u pravicových extremistů se už dříve našly podobné seznamy. Adresář 10 tisíc politických nepřátel měla například i teroristická skupina Národněsocialistické podzemí (NSU), která zavraždila v letech 2000 až 2007 deset lidí, převážně imigrantů.

Seznam 32 lidí měl u sebe i voják bundeswehru Franco A., jenž podle obžaloby, jíž nyní čelí, plánoval útoky na politiky, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků.

Podle informací ministerstva spravedlnosti nebyl nikdo ze seznamu lidí o tom, že se ocitl v adresáři pravicových extremistů, informován.

Německý svaz novinářů kriminální úřad vyzval, aby v případě, že se na seznamu objevili i žurnalisté, tyto o možném nebezpečí urychleně informoval. „Když si pravicoví extremisté zakládají složky na ochránce demokracie, nejedná se o nějaký koníček, jako je třeba sbírání známek,“ uvedl svaz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků