Hlavní obsah
Bývalý šéf katalánské regionální vlády Artur Mas Foto: Andrea Comas, Reuters

Někdejšímu katalánskému premiérovi kvůli referendu zabaví dům

Španělský účetní dvůr v úterý nařídil zabavení domu bývalého katalánského premiéra Artura Mase. Výnosem z jeho případného prodeje chce podle listu El País umořit část pokuty, kterou expředseda regionální vlády dostal zneužití státních prostředků na konání nezávazného hlasování o nezávislosti Katalánska v listopadu 2014.

Bývalý šéf katalánské regionální vlády Artur Mas Foto: Andrea Comas, Reuters
Někdejšímu katalánskému premiérovi kvůli referendu zabaví dům

Kromě Masova domu nařídil účetní dvůr zabavit také nemovitosti několika Masových spolupracovníků, mimo jiné bývalého mluvčího katalánské vlády Franceska Homse a exministryň Joany Ortegové a Irene Rigauové.

Expředseda katalánské vlády Mas podle účetního dvora zneužil veřejné finance ke konání nelegálního referenda, a spolu s osmi dalšími lidmi tak musí zaplatit pokutu v celkové výši téměř 5,3 miliónu eur (136 miliónů korun). Dosud Mas a jeho někdejší spolupracovníci zaplatili pouze 2,9 miliónu eur (74,3 miliónu korun), zdůvodnil účetní dvůr své rozhodnutí o zabavení nemovitostí.

V březnu španělský soud Masovi, který stál v čele katalánské samosprávy v letech 2010 až 2016, zakázal na dva roky zastávat veřejnou funkci, bývalé ministryni Rigauové na rok a půl a exministryni Ortegové na rok a devět měsíců.

Katalánská vláda navzdory zákazu, který vydal ústavní soud, uspořádala v roce 2014 nezávazné hlasování o nezávislosti, v němž se pro odtržení od zbytku Španělska vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen asi 40 procent.

V současnosti se španělské soudy zabývají obviněními vznesenými vůči Masovu nástupci ve funkci Carlesovi Puigdemontovi a jeho vládě kvůli referendu o katalánské nezávislosti z letošního 1. října a následné rezoluci o nezávislosti, kterou katalánský parlament přijal 27. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků